فيروزكوه- مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران گفت: فيروزكوه و چند شهرستان ديگر استان تهران نيازمند سالن مناسب براي فعاليت سينمايي است.

'سیداحسان قاضی زاده هاشمی' كه برای شركت در همایش آیینی- ملی نوروزی خوانی به فیروزكوه سفر كرده بود، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: كاركرد همایشی داشتن سالن ها نه فقط مشكل فیروزكوه، بلكه مشكل شهرستان های بزرگ استان از جمله ورامین، شهریار و اسلامشهر نیز است كه باید در این زمینه تجدید نظر شود.

وی ادامه داد: فیروزكوه از گذشته با معضل سالن مناسب روبرو بوده و به جز سالن ' آفرینش' كه از مشكلات فنی زیادی برخوردار است، سالن دیگری نیز وجود دارد كه متاسفانه جایابی مناسبی نداشته و بسیاری از اهالی نمی توانند به آن دسترسی داشته باشند.

وی گفت: احداث سالن جدید در فیروزكوه نیازمند زمین، اعتبار و جایابی مناسب است و باید در این زمینه كار مطالعاتی انجام پذیرد.

مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران افزود: مبنای انجام این حركت در خود شهرستان است و اداره كل فرهنگ و ارشاد برای احداث سالنی كه هم قابلیت كار سینمایی و هم كار موسیقی داشته باشد، پیگیری لازم را انجام خواهد داد.

قاضی زاده در بخش دیگری از سخنان خود درباره همایش نوروزی خوانی خاطرنشان كرد: شهرستان فیروزكوه از گذشته های دور به داشتن نوروزی خوانان فعال شناخته می شد كه اكنون بسیاری از آنان جزو چهره های قدیمی و پیشكسوت حوزه فعالیت های آیینی هستند.

وی با بیان لزوم احیای مجدد این سنت قدیمی گفت: نوروزی خوانان پیش از فرا رسیدن نوروز بر اساس تركیبی از كارهای نمایشی، موسیقیایی، آیین سنتی و اشعار دینی و مذهبی فرارسیدن بهار طبیعت را نوید می دادند كه در سال های اخیر كمتر به آن پرداخته شده است.

وی تصریح كرد: در تمام شهرستان های استان تهران نوروزی خوانان قوی و قهاری حضور دارند كه تقدیر و تجلیل از آنان در راستای احیای این سنت آیینی بخشی از سیاست راهبردی ما در حوزه فرهنگ و هنر است، كما اینكه چند روز قبل در تهران در مراسمی باشكوه از تعزیه خوانان برتر استان تكریم شد.

تهرام/8142/1457/////

سرخط اخبار فرهنگ