۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۳:۲۹
کد خبر: 80043823
T T
۰ نفر

ابركوه دياري كهن و گنجيه اي معماري سنتي ايران زمين، با خشت بنايي مي سازند كه هزاران سال پايدار ميماند و معمار كوير اين ذوق و هنر پبجه اش را چنان با گل آماليده كه برگستره كوير زيبا نقش زند.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، در جای جای شهر تاریخی ابركوه آثار تاریخی با جاذبه ای برجای مانده كه از قرون مختلف بخوبی مشاهده می شود .

شهرستان ابركوه صاحب میراث فرهنگی گرانقدر و ماندگار است و قدمت تاریخی آن به عنوان پل ارتباطی شرق و غرب از صلابت خاصی برخوردار است .

وجود اثر تاریخی و مظاهری چون مسجد جامع ، گنبدعالی ، منزلگاه امام رضا (ع) (مسجد بیرون ) ، آرامگاه عزیزالدین نسفی ، آرامگاه ملا علی كرم (خواهرزاده كریم خان زند) سیدون علی نقیا ، خانه آقازاده ، خانه صولت ، خندق ها ، ارگ شهرسب ، یخچالهای خشتی ، قلعه های متعدد ، كاروانسراها ، رباطها ، بیون قدیم صولت ، آقازاده ، موسوی ، حسینی دوست موید آن است .

این شهر گنجینه ای ناشناخته از فرهنگ و تمدن ایرانی ساخته است كه با این شرایط همت و عزم راسخ مردم این دیار در كار دخیل بوده و همچنان بر قامت این بناها نقش بسته است .

بخاطرآثاری كه بعضاً منحصر به فرد بوده و بناهای ارزشمند و بر اهمیت تاریخی این سرزمین و بیش از همه براهمیت و بالندگی شهرستان ابركوه می افزاید .

ابركوه دارای بافت تاریخی با وسعت 148 هكتار است كه 4 50 اثر تاریخی را در خود جای داده است و از این آثار 115 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

مهمترین اثر طبیعی وتاریخی ابركوه می توان به سرو 4500 ساله آن اشاره نمود كه به عنوان سومین اثر طبیعی در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده و مسجد جامع وگنبد عالی نام برد.

از دیگر آثار تاریخی مهم ابركوه منزلگاه امام رضا (ع) ، مناره های نظامیه ، عزیزالدین نسفی ، سیدون گلسرخی ، سیدون علی نقیاء ، خانه های تاریخی صولت ، آقازاده ، موسوی ، حسینی دوست و ... اشاره كرد .

همچنین در ابركوه بیش از 20 كوشك (باغ خانه ) موجود می باشد كه تعدادی از این آثار در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

از مهمترین كوشكهای شهرستان می توان به كوشك فیروزآباد ، كوشك عزت آباد ، كوشك دولت آباد ، كوشك سالاری ، كوشك آقازاده ، كوشك تیجرد ، كوشك سنه ای ، كوشك عظیمی اشاره نمود كه در حال حاضر بیش از 6 كوشك در دو طبقه احداث شده است و دارای تزئینات گچبری زیبائی می باشد .

ابركوه بعنوان گنجیه ای معماری سنتی ایران زمین آماده استقبال از همه مسافران نوروزی سراسر كسور وحتی از گردشگران خارجی می باشد.ك4

7539/1968

سرخط اخبار استان‌ها