تهران - نوازنده برجسته نقاره، قابليت هاي موسيقي مقامي و نواحي ايران را منحصر به فرد توصيف كرد و گفت: ‌هنرمندان عرصه موسيقي بايد با تلاش هاي بين المللي، راه را براي شناساندن موسيقي مقامي به جهانيان هموار كنند.

'وحید اسدالهی' روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: به عنوان یك فعال در حوزه موسیقی مقامی آذربایجان، معتقدم قابلیت های موسیقی مقامی و نواحی ایران منحصر به فرد است و می تواند موسیقی كشور را بیش از پیش متحول سازد.

وی گفت: هنرمدان فعال در عرصه موسیقی مقامی كشور باید با هم اندیشی و تعامل با دیگر فعالان این حوزه، راه را برای پیشرفت هرچه بهتر موسیقی این سرزمین و معرفی آن به جهانیان هموار كنند.

این موسیقیدان پیشكسوت، بر نقش مهم ریتم در موسیقی آذربایجانی تاكید كرد و گفت: یكی از اركان اصلی بیان موسیقی آذری، ریتم است كه همچون دیگر انواع موسیقی مقامی كشور از قابلیت های مختص خود پیروی می كند و الحان و ملودی های این منطقه بر آن استوار است.

این نوازنده نقاره یادآور شد: رپرتوار ریتمی كه از موسیقی مقامی آذربایجان به جای مانده، حاصل سال ها تلاش و كوشش اساتید این حوزه است، و تلاش كرده ام با استفاده از این دستاوردها و نیز اضافه كردن قابلیت بداهه پردازی به رپرتوآر ریتمی این منطقه، در راه زنده نگهداشتن موسیقی آذربایجان قدم بردارم.

وی گفت: همچنین در راستای زنده نگهداشتن فرهنگ موسیقایی مقامی، ردیف موسیقی دستگاهی آذربایجان را با همكاری حوزه هنری برای نخستین بار در ایران منتشر كردم كه مكتبی قابل رجوع برای كسانی است كه می خواهند موسیقی سرزمین آذربایجان را مورد مطالعه قرار دهند.

اسدالهی خاطر نشان كرد: جوانان از فرهنگ و موسیقی اقوام خود اطلاعات چندانی ندارند و به همین منظور به سمت موسیقی غربی كه خود نوعی تهاجم فرهنگی به شمار می رود كشیده می شوند و ضروریست با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مناسب، شرایط را برای دستیابی جوانان به موسیقی مقامی و نواحی فراهم ساخت.

اسدالهی از اساتید برجسته بداهه پردازی موسیقی شرقی است و حضور فعالی در جشنواره های معتبر از جمله ونیز، سانفرانسیسكو و استانبول داشته است.

فراهنگ ** 9252 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ