كوالالامپور - 'شرمينه نارواني' تحليلگر و كارشناس سياسي كالج سنت آنتوني لندن با اشاره به دخالت كشورهاي غربي به عنوان عامل اصلي افزايش تنش ها در سوريه، تاكيد كرد: گزارش هاي رسانه اي غربي از وقايع سوريه غير واقعي و برگرفته از سناريوهاي فيلم هاي هاليوددي است.

به گزارش ایرنا از مالزی، شرمینه ناروانی روز شنبه در مقاله ای كه پایگاه اطلاع رسانی جاكارتا پست آن را منتشر كرده، آورده است: اكنون دیگر روشن شده است كه مخالفان سوریه كه متكی به حمایت های خارجی هستند، مشكل اصلی شرایط كنونی در این كشور محسوب می شوند. اگر شما به دنبال كشف اطلاعات واقعی و معتبر از درون سوریه باشید با این حقیقت روبرو خواهید شد كه مخالفان دولت بشار اسد دروغگویان بزرگی هستند.

وی در ادامه می نویسد: این حقیقت را در اظهارات استراتفور تحلیلگر سرویس اطلاعاتی آمریكا نیز به خوبی می توان یافت. وی تصریح كرده است كه بیشتر ادعاهایی را كه مخالفان طرح می كنند ادعاهایی اغراق شده اند كه به هیچ وجه درست نیستند و این امر نشان دهنده ضعف جایگاه مخالفان در تحولات كنونی سوریه است.

وی نكته مهم دیگر در غیر واقعی بودن اتفاقات سوریه را توجه به آماری دانست كه از كشته شدگان این حوادث منتشر می شود و نوشت: نگاهی به این آمار نشان می دهد كه تعداد كشته شدگان درگیری های ده ماه اخیر با توجه به آنچه رسانه ها از حجم درگیری ها منتشر می كنند، بسیار كم است. این امر نشان می دهد كه دولت در برخورد با مخالفان حداكثر خویشتنداری را از خود نشان داده است. استراتفور نیز در گزارش خود به این موضوع اشاره كرده است.

این تحلیلگر انگلیسی در مقاله خود آورده است: آنچه از سوی مخالفان با عنوان اقدام به كشتار گسترده و دسته جمعی مردم یاد می شود، واقعیت ندارد. در خصوص اتفاقات شهر بابا عمر نیز این امر به خوبی قابل مشاهده است. در شرایطی كه در جریان سركوب شورشیان مسلح رسانه ها اخباری از كشتار گسترده و فجیع مردم منتشر می كردند و تصاویری را از این شهر پخش می كردند كه دود ساختمان های آتش گرفته و فریاد های الله اكبر را به نمایش می گذاشت، پس از پایان درگیری ها معلوم شد كه بر خلاف این گزارش ها تنها چند هزار نفر در هنگام درگیری ها در شهر بابا عمر حضور داشتند و بیشتر جمعیت این شهر پیش از درگیری ها شهر را تخلیه كرده بودند.

این كارشناس سیاسی انگلیسی می افزاید: گزارش پنتاگون تصریح می كند كه مخالفان در این درگیری ها از وسایل انفجاری ارتقاء یافته كه قدرت انفجاری بیشتری داشته اند، استفاده كرده اند. سوالی كه اكنون مطرح می شود این است كه مخالفان چگونه به این سلاح ها كه در جنگ ها از آن استفاده می شود دست یافته اند.

همچنین شواهد متعددی به دست آمده است كه مخالفان مسلح شهروندان را هدف قرار می دهند تا خشونت ها و درگیری ها را گسترش دهند. بمب گذاری در شهرهای سوریه كار چه كسی است؟ آیا می توان باور كرد كه ارتش برای مقابله با مخالفان اقدام به بمب گذاری كند. كدام نیروی نظامی دولتی تاكنون در دنیا برای سركوب شورشیان خود اقدام به بمب گذاری كرده است؟ چه كسانی این بمب گذاری ها را انجام می دهند؟

وی ادامه می دهد: پاسخ به همه این سوالات و ابهامات روشن كننده واقعیت صحنه كنونی در سوریه است و نشان می دهد كه تلاش می شود تا با هالیودی كردن و بزرگنمایی حوادث، افكارعمومی جهانی را برعلیه دولت بشار اسد تحریك كنند.

آساق**335

سرخط اخبار جهان