تهران - قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر اعلام كرد امدادگران اين سازمان در 24 ساعت گذشته و در دومين روز اجراي طرح ملي امداد و نجات نوروزي سال 91 جمعيت هلال احمر، جان سه هزارو 65 نفر از حادثه ديدگان را نجات دادند.

'احمدرضا شجیعی' روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: با تلاش امدادگران مستقر در یك هزار و 245 پایگاه امداد و نجات ثابت، سیار و موقت این سازمان در سراسر كشور، مسافران یاد شده از انواع حوادث جاده ای، كوهستانی و برف و كولاك نجات یافتند و به صورت موقت در پایگاه های امداد و نجات جاده ای و بین شهری اسكان داده شدند.

وی گفت: طی 24 ساعت گذشته، 228 مورد انواع حوادث در سراسر كشور به وقوع پیوست كه در مجموع، سه هزار و 97 نفر از هموطنان دچار سانحه شدند كه با انجام انواع عملیات های امداد و نجات جاده ای، هوایی، كوهستان و اسكان اضطراری و موقت، سه هزار و 65 نفر از آنان نجات یافتند.

شجیعی ادامه داد: در حوادث یاد شده، 776 نفر از هموطنان مصدوم شدند كه با اعزام فوری نیروهای واكنش سریع این سازمان و انجام اقدامات فوری امدادرسانی،158 نفر از آنها با قید فوریت های امدادی به مراكز درمانی اعزام و 618 نفر از مصدومان یاد شده در محل سانحه از سوی امدادگران درمان سرپایی شدند.

این مقام مسوول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: امدادگران هلال احمر همچنین یك هزار و 503 نفر از مسافران گرفتار در برف و كولاك استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و كردستان را نجات و در پایگاه های امداد و نجات اسكان اضطراری و موقت دادند.

شجیعی اظهار داشت: همچنین بالگردهای امدادی واحد امداد و نجات هوایی این سازمان در پوشش هوایی عملیات های امداد و نجات و انتقال مصدومان حوادث یاد شده مشاركت جدی داشتند و با انجام 29 ساعت پرواز امدادرسانی به انتقال مصدومین انواع حوادث در استان های یاد شده پرداختند.

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر، حال عمومی مصدومان را مساعد توصیف كرد .

وی افزود: در طرح ملی امداد و نجات نوروزی سال 91، عوامل امدادی این سازمان شامل پزشكان، پرستاران، امدادگران و نجاتگران جوان و داوطلب در 389 پایگاه ثابت و 856 پست موقت خدمات امدادرسانی انجام خواهند داد.

به گفته شجیعی، این سازمان برای اجرای موفق طرح ملی امداد و نجات نوروزی، اسكان 154 هزار مسافر گرفتار و در راه مانده، درمان 71 هزار و 500 مسافر حادثه دیده احتمالی را برنامه ریزی كرده است.

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از مردم خواست درصورت قرار گرفتن در وضعیت های اضطراری عمومی شامل حوادث و سوانح جاده ای، دریایی و كوهستان با شماره 147 ' ندای امداد ' سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در سراسر كشور تماس بگیرند.

اجتمام ** 7029**1572

سرخط اخبار جامعه