تبريز- با نفوذ توده هواي سرد همراه با بارش برف به آذربايجان شرقي، در آستانه نوروز 91، راه ارتباطي 570 روستاي استان به دليل شرايط نامساعد جوي و تداوم برف و كولاك بسته شده است.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر 190 روستا در شهرستان چارایماق، 150 روستا در هشترود، 120 روستا در بستان آباد، یكصد روستا در شهرستان سراب و 10 روستا در شهرستان اسكو به طور كامل به دلیل حجم سنگین برف و وجود بوران و كولاك بسته است.

شهرستان چارایماق از جمله مناطق برف گیر آذربایجان شرقی است كه از شروع فصل زمستان تاكنون به دلیل بارش برف و كولاك در اكثر مواقع راه های روستایی آن بسته بوده است.

رییس اداره راه و ترابری چاراویماق، با تایید بسته شدن راه ارتباطی 190 روستا در این شهرستان، گفت: بارش برف در این شهرستان همچنان ادامه دارد و مسافران و رانندگان وسایل نقلیه باید موارد ایمنی را در سفرهای خود به شهرستان به دقت رعایت كنند.

بهمن خلیل زاده، با بیان اینكه ارتفاع برف در برخی نقاط روستایی این شهرستان به بیش از 30 سانتی متر می رسد، افزود: تاكنون تلاش ماموران راهداری برای بازگشایی این راه ها بی نتیجه مانده است.

وی گفت: محور فرعی چاراویماق - مراغه نیز به علت كولاك شدید و عدم دید كافی تا اطلاع ثانوی مسدود است و با توجه به مسدود بودن این محور، تردد وسایط نقلیه از طریق محور جایگزین چاراویماق - هشترود انجام می شود.

خلیل زاده افزود: در زمان حاضر محور هشترود - چاراویماق باز بوده و تردد در این محور فقط با زنجیر چرخ امكان پذیر است.

شهرستان چاراویماق سومین شهرستان از نظر وسعت در استان آذربایجان شرقی بوده و 223 روستای دارای سكنه دارد كه 50 درصد آن از راه روستایی مناسب برخوردار است.

رییس اداره راه و ترابری هشترود نیز با بیان اینكه بارش سنگین برف و كولاك راه ارتباطی 150 روستای این شهرستان را در آستانه عید نوروز مسدود كرده است، گفت: بارش برف همراه با كولاك از عصر روز گذشته در این منطقه آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

خسرو اسدپور اضافه كرد: تردد در محور هشترود - مراغه هم اكنون به كندی در جریان بوده و در صورت ادامه بارش برف احتمال بسته شدن این محور وجود دارد.

وی، با بیان اینكه محور هشترود - چاراویماق نیز به علت بارش سنگین برف توام با كولاك بسته است، ادامه داد: در زمان حاضر تردد در محورهای هشترود به قره چمن، میانه و آزاد راه پیامبر اعظم(ص) به كندی در جریان بوده و فقط با زنجیر چرخ امكان پذیر است.

وی، ارتفاع برف در برخی نقاط برف گیر منطقه را بیش از 30 سانتی متر اعلام كرد.

رییس اداره راه و ترابری شهرستان بستان آباد نیز با بیان اینكه راه ارتباطی 120 روستا در این شهرستان بر اثر بارش سنگین برف و كولاك شدید بسته شده است، گفت: ارتفاع برف در بعضی از مناطق این شهرستان به 30 سانتیمتر می رسد.

قاسم قمری افزود: آزاد راه پیامبر اعظم و راه های اصلی در این شهرستان باز بوده و رفت و آمد با زنجیر چرخ امكان پذیر می باشد.

رییس اداره راه و ترابری شهرستان سراب، وضعیت راه های ارتباطی روستایی در این شهرستان را نامناسب ذكر و اظهاركرد: در اثر بارش شدید برف و كولاك راه ارتباطی بیش از 100 روستا در این شهرستان مسدود شده است.

احمد هاشم زاده افزود: میزان بارش برف در ارتفاعات به بیش از 35 سانتیمتر می رسد و وجود كولاك باعث شده عملیات مسیرگشایی و برف روبی در روستاها با كندی پیش رود.

وی، با اشاره به تلاش مامورین راه و ترابری برای بازگشایی جاده های اصلی، اظهار كرد: هم اكنون جاده اصلی بستان آباد- سراب- اردبیل باز است.

وی با اشاره به یخبندان بودن جاده اصلی و كولاك شدید از رانندگان و مسافران خواست از مسافرت های غیر ضروری پرهیز و خودرو خود را به تجهیزات ایمنی كافی، لباس گرم و زنجیر چرخ مجهز كنند.

هاشم زاده گفت: در حال حاضر 22 دستگاه از ماشین آلات این اداره در مسیرهای اصلی و جاده های فرعی روستایی مشغول برف روبی و نمك پاشی هستند.

فرماندار شهرستان اسكو نیز در گفت وگو با ایرنا، از مسدود شدن راه ارتباطی 10 روستا در دهستان های گنبرف و سهند در بخش مركزی این شهرستان خبر داد و گفت: از اولین ساعات صبح امروز ماشین آلات راه و ترابری به محل اعزام و مشغول برف روبی و مسیر گشایی هستند.

صفر آثری افزود: بر اثر نفوذ سامانه سرما و كولاك شدید برف كه از دیشب در جاده های برف گیر و كوهستانی روستایی بخش مركزی شروع شده، راه روستایی دهستان گنبرف و سهند به طور كلی مسدود و امكان تردد وسایل نقلیه در این مسیرها وجود ندارد.

وی گفت: به غیر از مسیرهای یادشده، كلیه راه های روستایی بخش مركزی باز بوده و تردد در آنها جریان دارد.

آذربایجان شرقی با سه میلیون و 700 هزار نفر جمعیت و 20 شهرستان، افزون بر دو هزار و 700 روستای دارای سكنه دارد.

7236/587