۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۲:۴۴
کد خبر: 80043717
T T
۰ نفر

اسلام آباد - بازرگانان و كسبه شھر كراچي مركز ايالت سند پاكستان امروز شنبه در اعتراض به افزايش اخاذي و باجگيري اشرار دست به اعتصاب زدند كه تعطيلي تمامي فروشگاه ها و بازارهاي بزرگ و حتي مراكز آموزشي اين مهمترين بندر پاكستان را به همراه داشت.

به گزارش ایرنا به نقل از شبكه های خبری، اعضای ارشد جنبش متحدہ قومی (MQM) به عنوان نیرومندترین حزب سیاسی شھر بندری كراچی، كه اكثر اعضا و حامیان آن را جمعیت اردوزبان تشكیل می دھند، ضمن حمایت از اعتصاب امروز جامعه تاجران و انجمن ھای كسب و كار در این شھر، با شركت در تجمع اعتراضی به عملكرد دولت پاكستان برای مقابله با مافیای اخاذی در كراچی معترض شدند.

انجمن ھای تجاری شھر كراچی در تجمع اعتراض آمیز خود اعلام كردند: آنان بطور معمول توسط افراد ناشناس برای پرداخت اجباری پول تھدید می شوند، در صورتی كه دولت ایالتی و سازمان ھای مربوط در مقابله با این معضل با شكست مواجه شدہ اند.

مقامات رسمی ایالت سند و شھر كراچی اعلام كردند: تمامی فروشگاہ ها و بازارھای بزرگ شھر كراچی، از جمله موسسات آموزشی امروز تعطیل ھستند، ھمچنین برنامه امتحانات در آموزشگاهها و دانشگاھھای كراچی تا اطلاع ثانوی به حالت تعلیق درآمده است.

خیابان ھای شھر كراچی نیز از تردد خودروها تخلیه شده و این امر باعث شده تا مردم در رسیدن به ادارات دولتی و خصوصی با مشكلاتی مواجه شوند.

مقامات پلیس شھر كراچی گفتند: معترضان در حین تجمع خود، با انجام اقدامات خشونت آمیز چند اتوبوس شھری را به آتش كشیدند.

اعتراض مردم، اعضای انجمن های تاجران، بازرگانان و كسب و كار شھر كراچی در حالی انجام می شود، كه روزھای اخیر اقدامات مافیای اخاذی و باجگیری از شهروندان به اوج خود رسیدہ است.

دیروز نیز نمایندگان جنبش متحدہ قومی در پارلمان ایالتی سند، در اعتراض به اقدامات بی نتیجه دولت پاكستان در مقابله با مافیای اخاذی در شھر كراچی، تصمیم به تحریم نشست مشترك امروز پارلمان ملی گرفتند كه قرار است آصف علی زرداری رییس جمھوری پاكستان در آن سخنرانی كند.

با این حال قول و وعده زرداری در تماس با 'الطاف حسین' رییس جنبش متحدہ قومی برای بررسی و مقابله با این اوضاع، این حزب سیاسی را از تصمیم خود بازداشت.

به گفته 'وسیم اختر' عضو ارشد جنبش متحدہ قومی، دولت ایالتی سند در مبارزہ با مافیای اخاذی و باجگیری در شھر كراچی با شكست روبرو شدہ است.

جنبش متحدہ قومی به عنوان حزب ائتلافی با دولت فدرال در ایالت سند پاكستان فعالیت های حزبی خود را انجام می دهد.

آساق ** 1095**1479

سرخط اخبار جهان