فيروزكوه- نويسنده، بازيگر، پژوهشگر و مدرس دانشگاه گفت: نوروزي خواني و نويد دادن فرارسيدن بهار طبيعت با انجام مراسم خاص، ريشه در آيين كهن ديني و باستاني ايرانيان دارد.

'داود فتحعلی بیگی' كه برای شركت در همایش آیینی- ملی نوروزی خوانی به فیروزكوه سفر كرده بود در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: از قدیم الایام به مناسبت فرارسیدن نوروز، از حدود دو هفته مانده به عید گروه هایی در اقصی نقاط كشور آمدن بهار را اعلام نموده و شادباش آن را نوید می دادند.

وی با بیان اینكه این خبر رسانی در نقاط مختلف متفاوت بوده و به شیوه های گوناگونی صورت می پذیرفته است، افزود: اجرای مراسم نمایشی 'كوس گرین' در برخی نقاط، 'تكم گردانی' در آذربایجان و نوروزی خوانی در مازندران و مناطق همجوار از جمله این مراسم بوده است.

پژوهشگر و مدرس دانشگاه تصریح كرد: اساسا نوروز به دلیل اینكه تحول مهمی را در طبیعت با خود به همراه داشته از دوران باستان برای ایرانیان از اهمیت بسزایی برخوردار بوده است و به همین جهت در جای جای میهن، جشن ها و مراسماتی در این خصوص برگزار می شد كه یكی از آنها نوروزی خوانی بوده است.

وی برگزاری نمادین نوروزی خوانی در فیروزكوه را به فال نیك گرفت و ابراز امیدواری كرد شاهد فرا رسیدن روزی باشیم كه همانند 150 سال گذشته این آیین های دینی و ملی در سراسر كشور احیاء شده و اجرا گردند.

تهرام/8142/1457/

سرخط اخبار فرهنگ