۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۲:۲۸
کد خبر: 80043684
T T
۰ نفر

اراك- كارشناس مسوول مركز پايش آلودگي هوا اداره كل حفاظت محيط زيست استان مركزي گفت: شاخص كيفيت هواي اراك امروز (شنبه) در شرايط هشدار است.

'مهدی مصطفوی' در گفت و گو با ایرنا افزود: براساس اطلاعات مركز پایش آلاینده های هوای اراك، میانگین غلظت ذرات معلق و ریزگردها در هوای این شهر در شبانه روز گذشته 119 میكروگرم بر مترمكعب بوده كه بالاتر از استانداردهای زیست محیطی است.

وی اظهار كرد: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق در هوای شهر اراك به صورت لحظه ای در بامداد روز شنبه 103 میكروگرم بر مترمكعب گزارش شده كه نشان دهنده كیفیت ناسالم هوا است.

وی خاطر نشان كرد: هوای شهر اراك برای پنجمین روز متوالی در شرایط هشدار است و دلیل آلایندگی هوا وزش بادهای سنگین و افزایش غلظت ریزگردها است.

كارشناس مسوول مركز پایش آلودگی هوای اراك تصریح كرد: گزارش ایستگاه سنجش آلودگی شهرستان شازند حكایت از وضعیت عادی و كاهش محسوس آلاینده ها در هوای این شهرستان به ویژه ریزگردها دارد.

مصطفوی ادامه داد: با توجه به بالا بودن غلظت ریزگردها در هوای شهر اراك و آثار زیان بار آن بر سلامت انسان و محیط زیست طبیعی بهتر است كه زنان باردار، كودكان، سالمندان و بیماران مزمن در صورت نداشتن كار غیرضروری از خانه خارج نشوند.

اراك یكی از هشت شهر آلوده كشور است كه مشمول اجرای طرح كاهش آلودگی هوای كلان شهرها در برنامه پنجم توسعه شده است.

شهر اراك در یازده ماهه امسال 174 روز آلوده با وضعیت هشدار را تجربه كرده است.

منواكسید كربن، دی اكسید گوگرد، ‌ازن، ‌ذرات معلق و دی اكسید نیتروژن پنج آلاینده مهم هوای اراك هستند.

كیفیت هوا در شرایط پاك، سالم، ‌ناسالم و ‌بسیار ناسالم‌ طبقه بندی می شود و وضعیت هشدار نشانگر كیفیت ناسالم و اضطرار و بحران بیانگر كیفیت بسیار ناسالم است.

براساس قانون دستگاه های متولی باید در صورت قرار گرفتن شاخص هوا در هر یك از سه شرایط 'هشدار'، 'اضطرار' و 'بحران' تدابیر لازم را برای اعمال محدودیت عبور و مرور و یا فعالیت مدارس، دانشگاه ها و دوایر دولتی بیندیشند.ك/3

560/507

سرخط اخبار استان‌ها