تهران - مدير عامل شركت ملي نفت ايران در پيامي به مناسبت سالروز ملي شدن صنعت نفت ايران، اين رويداد تاريخي را گرامي داشت و ياد آور شد: 29 اسفندماه روزي به ياد ماندني در تاريخ پر عظمت ملتي است كه نداي ظلم ستيزي اش همواره در گوش جهانيان طنين افكنده و حصار استكبار را در هم شكسته است.

به گزارش روز شنبه ایرنا و به نقل از شبكه اطلاع رسانی نفت و انرژی، 'احمد قلعه بانی ' در این پیام افزود: اسفند، میوه شیرین تحقق رویای دیرینه استقلال در صنعت نفت ایران و فرصتی است مغتنم تا ثمره تجلی اراده آهنین ملتی همیشه در صحنه را به نظاره بنشینیم.

روایت نفت در ایران، قصه پر فراز و نشیبی است؛ از همان نخستین روزهای كشف طلای سیاه، قدرت های استعمارگر بین المللی برای تصاحب این منبع عظیم ثروت، تمام تلاش خود را به كاربستند تا استعمار خود را بر ملت ایران تحمیل كنند.

در ادامه این پیام آمده است: دولت استعمارگر بریتانیا از همان سال های نخست كشف نفت در ایران در پایان قرن سیزدهم شمسی، سایه شوم سلطه خود را بر فراز اقتصاد و نفت ایران گستراند و به پرداخت سود ناچیزی از ثروت ملی ایرانیان بسنده كرد.

معاون وزیر نفت در امور تولید در این پیام افزود: پس از سی و دو سال از تداوم این روند استعمار آشكار، مردم ایران برای احقاق حق مسلم خود، كمر همت بستند و در نهایت ، در كمال ناباوری جهانیان، نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران در 29 اسفند 1329 هجری خورشیدی به پیروزی رسید.

29 اسفند یادآور خون هزاران شهید راه وطن و شمار زیادی از زندانیانی است كه سالیان دراز، تنها به جرم دفاع از حركت ملی شدن صنعت نفت، در زندان های مخوف رژیم پهلوی محبوس شدند.

در ادامه پیام قلعه بانی آمده است: 29 اسفند تمام دوستداران ایران را به یاد خون‎های ریخته شده‎ای می‎اندازد كه در مسیر طولانی تاریخ ایران برای رهایی و ظلم ستیزی بر زمین ریخته شده است.

روز ملی شدن صنعت نفت ایران، نقطه آغازی است بر پایان خاطره تلخ دست یازی و استعمار نفت ایران. رهاوردی است كه از نهاد اجتماعی خود جوش ملت ایران به ارمغان آمده است و امروز نقطه اتكای اقتصاد خود باوركشورمان تلقی می‎شود و شروعی است كه امتداد آن را باید در 15 خرداد42 و 22 بهمن57 دید.

ملی شدن صنعت نفت تنها حركتی برای دفاع از ثروت نفت در ایران نبود، بلكه آغاز جنبشی آزادی خواهانه و استقلال طلبانه در حیات ملتی است كه تمام وجود خود را در تلاش برای رسیدن به عدالت علوی خلاصه كرده‎اند.

مدیرعامل شركت ملی نفت ایران در این پیام افزود: كاركنان صنعت نفت ایران نیز در این تلاش بی امان خوش درخشیدند و برگهای زرینی از تاریخ صد و سه ساله این صنعت ارزشمند را در دوران پیروزی انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و بازسازی و نوسازی تاسیسات نفتی رقم زدند.

در اوج سال های نهضت ملی شدن صنعت نفت، استعمار آرزوی بازگشت و تسلط دائمی بر نفت ایران را داشت، اما تاریخ ثابت كرد كه چرخ های صنعت نفت ایران به اتكای بازوان ایرانی می چرخد.

قلعه بانی در این پیام یادآور شد: صنعت نفت ایران، امروز به حدی از كمال رسیده است كه حتی می تواند مسئولیت اجرای پروژه های نفتی در دیگر كشورهای جهان را بر عهده گرفته و عزم و غرور ملی خود را به رخ جهانیان بكشاند.

در آستانه فرا رسیدن 29 اسفند؛ سالروز ملی شدن صنعت نفت در سالی كه به فرموده حضرت آیت ا... خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی سال جهاد اقتصادی نامگذاری گردیده است؛ این رویداد مهم را كه همزمان با بازدید دوم معظم له از تجهیزات صنعت نفت می باشد، نقطه عطفی در تاریخ صنعت نفت ایران به شمار می آید به ملت شریف ایران و كلیه كاركنان شركت ملی نفت ایران تبریك می گویم و از خداوند بزرگ، بهروزی و اقتدار روز افزون ملت شریف ایران اسلامی را مسئلت دارم.

با تلاش ملت همیشه بیدار، بصیر و ولایت مدار ایران، شركت ملی نفت ایران به عنوان نماد خواست و اراده ملی به مسیر توسعه پرشتاب خود ادامه می دهد.

اقتصام**1561

سرخط اخبار اقتصاد