كرمانشاه - كسب دو سهميه باارزش المپيك توسط ورزشكاران كرمانشاهي از يك سو و انصراف تيم هاي ورزشي از حضور در ليگهاي مختلف را مي توان از جمله خاطرات خوب و بد ورزش كرمانشاه در سال رو به پايان 90 دانست.

به گزارش روز شنبه ایرنا، ورزش استان كرمانشاه در سال 1390 پر بود از حوادث تلخ و شیرین، حوادثی كه البته شیرینی آن به واسطه موفقیت ورزشكارانش در رقابتهای انفرادی بیشتر از حوادث تلخ آن بود، اما در نگاهی اجمالی می توان گفت، ورزش كرمانشاه سال خوبی را پشت سر گذاشت.

** قهرمانی كیانوش رستمی

از جمله حوادث شیرین ورزش كرمانشاه در سال جاری كه عمدتا نیز در رشته های انفرادی كسب شد، می توان به قهرمانی مقتدارانه 'كیانوش رستمی' وزنه بردار كرمانشاهی دسته 85 كیلو گرم تیم ملی در مسابقات قهرمانی جهان در پاریس اشاره كرد كه پس از سال ها توانست مدال طلای این دسته را برای كشورمان به ارمغان بیاورد.

رستمی پس از آنكه در حركات یك ضرب با مهار وزنه 173 كیلویی به مدال برنز قناعت كرد در حركات دو ضرب در همان حركت اول وزنه 209 كیلوگرمی را مهار كرد تا با توجه به شرایط رقم خورده در این دسته و پس از حركت سوم تمام وزنه‌برداران، با همین یك حركت مدال طلایش قطعی شود.**ندا شهسواری ؛ نخستین زن پینگ پنگ باز المپیكی ایران

از دیگر موفقیت های قابل توجه ورزش استان در سال 90 كسب اولین سهمیه المپیك در تاریخ رشته پینگ پنگ بانوان كشور بود كه توسط 'ندا شهسواری' پینگ پنگ باز شایسته كرمانشاهی بدست آمد.

شهسواری در مسابقات انتخابی المپیك توانست با شش پیروزی و تنها یك شكست، به عنوان نماینده برتر بانوان در آسیای میانه جواز حضور در المپیك 2012 لندن را بدست آورد.

** مدال طلای جهانی مریم هاشمی

'مریم هاشمی' از دیگر نام آوران ورزش استان كرمانشاه در سال 90 بود كه با كسب مدال طلای خود در مسابقات ووشوی قهرمانی جهان، افتخاری دیگر برای كشور و استان خود به ارمغان آورد.

مدال طلای هاشمی زمانی ارزش بیشتری پیدا كرد كه وی در سفر مقام معظم رهبری به استان كرمانشاه، این مدال را كه حاصل یكسال تلاش مجدانه و شبانه روزی خود بود را شخصا به ایشان تقدیم كرد و مورد تفقد رهبر فرزانه انقلاب قرار گرفت.

** موفقیت تیم وزنه برداری ایران با هدایت كوروش باقری

در این میان كسب عنوان سوم مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان و روی سكو قرار گرفتن تیم ملی برای اولین بار در تاریخ خود كه با سرمربی گری 'كوروش باقری' یكی از افتخار آفرینان كرمانشاهی بدست آمد، از دیگر موفقیت های قابل ذكر ورزش استان در سالی كه گذشت بود.

دعوت از 260 ورزشكار كرمانشاهی به اردوی های مختلف تیم های ملی مختلف كشور، عضویت 115 نفر از این افراد در تیمهای ملی، كسب 68 مقام تیمی در مسابقات مختلف كشوری و 29 مقام تیمی در مسابقات منطقه ای، كسب 26 مدال جهانی، 29 مدال آسیایی و 55 مدال در مسابقات مختلف بین المللی توسط ورزشكاران كرمانشاهی را می توان از دیگر موفقیت های كسب شده ورزش استان كرمانشاه در طول سال جاری عنوان كرد.

بدون شك از دیگر اخبار خوشاند سال 90 كه نه تنها موجب خشنودی ورزش كرمانشاه، بلكه كل استان شد، سفر پرخیر وبركت مقام معظم رهبری پس از 23 سال به كرمانشاه بود كه جامعه ورزشی استان نیز از بركات مادی و معنوی این سفر تاریخی بهره مند شدند.

اختصاص 238 میلیارد ریال به ورزش كرمانشاه، تامین اعتبار احداث سالن شش هزار نفری دهكده المپیك، احداث 50 زمین ورزشی روستایی و احداث 10 سالن ورزشی از جمله بركات مادی سفر رهبر معظم انقلاب به كرمانشاه و برای بخش ورزشی استان بود.

كسب عنوان برتر برای سومین سال پیاپی توسط روابط عمومی اداره كل ورزش و جوانان كرمانشاه در میان ادارات كل ورزش و جوانان سراسر كشور نیز از دیگر موفقیت كسب شده ورزش كرمانشاه در سال 90 بود.

** انصراف تیم والیبال جهاد كشاورزی

در این میان ناكامی هایی نیز در سال 90 متوجه ورزش استان كرمانشاه شد كه شاید مهمترین آن ها را بتوان انصراف چند تیم ورزشی استان از رقابت های مختلف لیگ برتر و دسته یك كشور عنوان كرد، انصرافی كه گردانی مدیركل ورزش وجوانان كرمانشاه در گفت و گویی با خبرگزاری ایرنا، دلیل آن را مشكلات مالی عنوان و انتقادات را متوجه صاحبان صنایع و بخش خصوصی دانست.

در این میان دردناك ترین وداع را تیم والیبال جهادكشاورزی كرمانشاه با مسابقات لیگ دسته یك داشت و در حالی كه این تیم در دومین سال حضور متوالی در لیگ یك، با كمترین هزینه در میان 14 تیم شركت كننده تا مرحله حذفی نیز پیش رفت و شاید تنها به دلیل ناداوری در دیدار مقابل 'گاز سرخس' از رسیدن به لیگ برتر بازماند به همان دلیلی كه گردانی اعلام كرد نتوانست به فعالیت خود ادامه دهد و در نهایت منحل شد.

** غیبت تیم های كشتی و وزنه برداری در لیگ برترو قعرنشینی بسكتبال زنان

همچنین عدم شركت تیم های كشتی و وزنه برداری كرمانشاه در مسابقات لیگ برتر ونتایج ضعیف وناامید كننده تیم های مردان و بانوان ووشو كار كرمانشاه و سقوط به مسابقات لیگ یك این رشته، آخر شدن هیات كبدی كرمانشاه در جدول شش تیمی مسابقات لیگ برتر، حضور نه چندان قدرتمندانه تیم هیات بدمینتون كرمانشاه در لیگ برتر و قعرنشینی تیم بسكتبال بانوان كرمانشاه در لیگ دسته اول را میتوان از جمله ناكامی های ورزش كرمانشاه در سال 90 برشمرد.

نتایج ضعیف و ناامید كننده تیم های كشتی كرمانشاه در رده های سنی و مسابقات مختلف كشوری را نیز می توان از دیگر ناكامی های ورزش استان در سال 90 عنوان كرد.

در این میان فوتبال كرمانشاه نیز بواسطه حضور تیم شیرین فرازكرمانشاه در لیگ دسته اول كشور، همواره در معرض توجه علاقه مندان بوده است، این تیم كه در فصل جاری با فراز و فرودهای زیادی روبرو بود بازهم در مسابقات فصل جاری ناكام بود و در حالی كه در نیم فصل اول یكی از تیم های ضعیف مسابقات بود اما از هفته چهاردهم تا بیستم رقابت ها توانست حضور خوبی در رقابت ها داشته باشد و حتی خود را جزو مدعیان صعود به لیگ برتر مطرح سازد.

شیرین فراز اما در سه هفته اخیر و در حالی كه دو مسابقه را نیز میزبان بود، تنها با كسب یك تساوی و دو شكست عملا امیدهای خود و هوادارانش را برای حضور مجدد در لیگ برتر سال آینده تبدیل به یاس كرد تا مسوولین این تیم برای فصل آینده لیگ آزادگان چاره ای اساسی تر بیندیشند.

شیرین فراز در پایان رقابت هایی كه در سال 90 برگزار شد، با انجام 23 مسابقه، تنها موفق به كسب 30 امتیاز شد و با قرار گرفتن در نیمه دوم جدول (مكان هشتم) امید دارد تا در سال آینده و در ادامه رقابت ها، بتواند با كسب امتیازات لازم حداقل از اعتبار خود دفاع كرده و در زمره تیم های قعرنشین جدول رده بندی گروه دوم قرار نگیرد.

از جمله نكاتی كه می توان به آن اشاره كرد حركت زیبای اداره كل ورزش و جوانان استان كرمانشاه در برگزاری هشتمین مراسم تجلیل از برترین های ورزش استان در سال 90 بود كه برای اولین بار در این همایش از جمعی از ورزشی نویسان برتر استان كه در آن ها نام 'مسعود اسماعیلی و بهمن زارعی' خبرنگار و عكاس خبرگزاری ایرنا نیز به چشم می خورد، تجلیل به عمل آمد.

با وجود تمام این مسایل، امید می رود موفقیت های ورزشكاران كرمانشاهی در رقابت های انفرادی، سرپوشی بر ضعف ها و ناكامی های تیم های ورزشی كرمانشاه كه در سال 90 نتوانستند موفقیت قابل توجهی را كسب كنند، نباشد و مسوولین و متولیان ورزش استان برای سال آینده با برنامه ریزی های دقیق تر شرایطی را فراهم كنند كه حداقل نیمی از موفقیت های ورزش استان توسط ورزش های تیمی ما رقم بزنند. ك/4

گزارش از : مسعود اسماعیلی

سرخط اخبار ورزش