رييس اداره جهاد كشاورزي بشرويه ، بروز خشكسالي و يخبندان در سال جاري را موجب خسارات ديدن بخش زيادي از دامداران اين شهرستان خواند و گفت: دامداران بشرويه براي حل مسايل و مشكلات خود نيازمند توجه جدي و ويژه مسئولان هستند.

'علی شفیعی' در نشست بررسی مسایل و مشكلات دامداران شهرستان بشرویه افزود: بروز خشكسالی های متعدد موجب شده است تا نخست كشاورزان و سپس دامداران خسارات زیادی را متحمل شوند كه باید برای رفع مشكل آنها فكری جدی كرد.

وی ادامه داد: امسال در شهرستان بشرویه كشاورزان شاهد 84 روز یخبندان بودند كه این رقم نسبت به متوسط آن كه 57 روز می باشد رقمی نگران كننده ای می باشد.

شفیعی با بیان اینكه در شهرستان بشرویه 209 هزار راس دام سبك ، هشت هزار و 282 راس دام سنگین و همچنین دو هزار و 453 نفر شتر وجود دارد ادامه داد: با توجه به خشكسالی ، افزایش قیمت خوراك دام و كاهش قیمت شیر ما مشكلات دامداران منطقه افزایش پیدا كرده است و نیاز به رسیدگی جدی دارد.

رییس اداره جهاد كشاورزی بشرویه با بیان اینكه این شهرستان با تولید روزانه ی شیر به میزان 16 تن دارای مقام سوم از این لحاظ در خراسان جنوبی می باشد، اظهار داشت: سال گذشته 396 راس خروج دام سنگین از شهرستان را داشتیم و این میزان در سال 90 با رشد 275 درصدی به یك هزار و 486 راس دام افزایش یافته است.

وی افزایش قیمت خوراك دام از مهم ترین مشكلات دامداران شهرستان بشرویه خواند و گفت: در پی افزایش قیمت خوراك دام، خروج دام از شهرستان نیز افزایش داشته است كه این مهم كاهش تولید شیر و گوشت در منطقه را در پی خواهد داشت.

شفیعی با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای حل مشكلات دامداران بشرویه، گفت: كارگروه توسعه بخش كشاورزی در شهرستان تشكیل شده كه امیدواریم از این طریق بتوان مشكلات كشاورزان و همچنین دامداران شهرستان را به خوبی بررسی و آنها را برای برطرف شدن به مسوولین استانی منتقل كنیم.

وی در ادامه از انجام اقدامات اولیه به منظور راه اندازی مركز پرورش شتر در شهرستان بشرویه خبر داد و افزود: در اعتبارات سال جدید 500 میلیون ریال درنظر گرفته شده است كه امید می رود این اقدام گامی در راستای بومی سازی دامداری در شهرستان بشرویه باشد .

حسین روح بخش از نمایندگان دامداران بشرویه نیز در این نشست با بیان اینكه بنای كار و اساس اقتصاد بشرویه مبنی بر دامداری و كشاورزی می باشد افزود: در صورت رسیدگی نكردن به مشكلات كشاورزان و دامداران به خصوص در زمینه ی افزایش قیمت غذای دام به مرور زمان ممكن است شاهد ورشكستگی دامداران این منطقه باشیم كه این موضوع می تواند برای مساله ی اشتغال در این عرصه تهدیدی جدی محسوب شود.

وی افزود: افزایش قیمت خوراك دام ها باعث می شود كه دامداران از خوراك كم كیفیت برای دام ها استفاده كنند كه این مهم افزون بر آسیب رساندن به دام ها باعث كاهش محصولات دامی در منطقه می شود.

روح بخش اظهار داشت: تامین امنیت سرمایه و سرمایه گذاری در زمینه كشاورزی و دامداری از مهم ترین مسایلی است كه باید در كارگروه توسعه بخش كشاورزی مورد توجه قرار گیرد.665

سرخط اخبار استان‌ها