۲۷ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۱:۳۰
کد خبر: 80043574
T T
۰ نفر

قدس - يكي از اعياد بزرگ ملي كه از گذشته هاي دور باعث مباهات ايرانيان شده عيد نوروز است كه نه فقط عيد ما بلكه روز شادماني زمين براي تولد دوباره طبيعت است.

نوروز جشن بزرگی است كه سازمان ملل آن را به رسمیت شناخته و در فهرست میراث معنوی جهانی به ثبت رسانده است.

یكی از جلوه های ویژه این مراسم، سفره هفت سین است كه به عنوان نمادی از نعمتهای بی شمار خداوند به همراه كلام الله مجید چیده می شود.

ماهی قرمز هم به عنوان نماد شور و حرارت زندگی، از اقلامی است كه بدون آن سفره هفت سین كامل نیست.

هر یك از ما نوروز را با، سفره هفت سین در خاطرات خود حفظ كرده ا یم و در این میان ماهی نیز به عنوان یكی از نمادهای سفره طی قرون متمادی همچنان میهمان روزهای نوروز ایرانی بوده است.

فرقی نمی كند كه سفره هفت سین اغنیا باشد یا فقرا، در همه خانه ها ماهی قرمزی كه با تنگ بلورش در گوشه ای از سفره جا خوش می كند، یكی است؛ اما معمولا حضورش در خانه ها كوتاه است كه شاید این كوتاهی عمرش خطای ما باشد.

این موجودات كوچك و دوست داشتنی كه با آمدنشان نوید بهار را می دهند و زیبایی خاصی به شهرها و خانه ها می بخشند، نیازمند نگهداری و مراقبت های ویژه ای هستند.

دوستی می گفت: سال گذشته بنا بر سنت هر ساله در هنگام خرید شب عید تعدادی ماهی قرمز كوچك نیز خریدیم، فروشنده ماهی ها را درون كیسه نایلونی به همراه مقداری آب ریخت، كیسه را گره زد و تحویل مان داد، در آن شلوغی آخر سال خرید كردن ما به درازا كشید، تا به خانه برسیم و وسایل را از خودرو خالی كنیم مدتی طول كشید، پس از وارسی وسایل متوجه شدیم هر پنج ماهی درون كیسه بر اثر كمبود اكسیژن خفه شده اند.

خیلی دلم سوخت احساس خیلی بدی به ما دست داد؛ بلافاصله همه آنها را درون تشت بزرگ پر از آبی ریختیم، در ابتدا هیچ كدام تكان نمی خوردند و به روی سطح آب آمده بودند، كمی كه گذشت آرام آرام دو تا از آنها حركت و شروع به گشتن درون ظرف آب كردند.

سه تا از ماهی ها مرده بودند ولی دو تای دیگر در جدال مرگ و زندگی پیروز شده و زنده ماندند، روزهای نوروز ماجرای ماهی ها را با آب و تاب برای مهمانان خود تعریف می كردیم، این ماهی ها برایمان عزیز شده بودند، روزی یكبار مقداری نان ریز شده داخل تنگ می ریختیم، آنها هم با شور و شوق به سطح آب آمده و نان ها را می خوردند.

سیزده بدر هم تمام شد؛ اما ماهی ها همچنان سالم و سرحال به شیطنت مشغول بودند. درون تنگ مقداری سنگ و صدف هم ریخته بودیم كه با جست و خیز ماهی ها و اصابت آنها به بدنه شیشه ای ظرف سرو صدایی بلند می شد، كه صدای زندگی بود.

الان هم ماهی ها میهمان خانه ما و همان تنگ بلور هستند؛ امسال دیگر در لیست خریدهای شب عید خانه ما، ماهی قرمز نوشته نشده است؛ چرا كه تولد دوباره ماهی های تنگ بلور ما با آمدن بهار جشن گرفته می شود.

اینهمه را گفتم تنها به این دلیل كه در تدارك خریدهای شب عید و وسایل پذیرایی، غذای ماهیهای قرمز را از یاد نبریم و فراموش نكنیم كه آنها زندگی را دوست دارند و از همان روز خرید فكر نكنیم كه بعد از چند روز می میرند؛ ماهی ها دوست دارند تا سال دیگر هم میهمان سفره هفت سین ما باشند، پس مراقبشان باشیم.

تهرام/7423/1275

سرخط اخبار فرهنگ