كرج - دبير هيات ورزش پهلواني و زورخانه اي البرز گفت: ساماندهي ورزشكاران باستاني كار اين استان در دست اجرا است.

'مجید محمدزاده ' روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: برای ساماندهی این ورزشكاران كه بیش از 400 نفر هستند، برنامه ریزی خوبی در زمینه آموزش و تمرین در باشگاههای اختصاصی این رشته ورزشی از جمله باشگاههای عیاران، فردیس، شهرداری، سپاه، مهرشهر ، جهان چیت و ماهدشت در كرج، هیو در هشتگرد و افشار در چهار باغ ساوجبلاغ انجام شده است.

وی یادآور شد: تیم باستانی كاران استان البرز در مسابقات قهرمانی ورزش پهلوانی و زورخانه ای كشور كه هفته گذشته در سنندج پایان یافت با كسب دو طلا، دونقره و 9 برنز با یك پله صعود نسبت به دوره قبلی ، رتبه سوم این رقابتها را به خود اختصاص دادند.

وی گفت: علی جلیجو در رشته چرخ تیز و چرخ چمنی طلا، پوریا نخودكار در كشتی پهلوانی وزن 45 تا 50 كیلوگرم نقره ، و میثم موحد و علی جلیجو به عنوان برترین مربی و پدیده مسابقات از استان البرز شناخته شدند.

محمدزاده اضافه كرد: این موفقیت بیانگر تلاش مربیان و مرشدان و دست اندركاران این رشته ورزشی استان البرز است كه با انجام برنامه های آموزشی و تمرینات مستمر به دست آمده است .

وی بیان داشت: همچنین باستانی كاران استان البرز امسال در قالب تیم ملی به كشور لبنان و مسابقه های جهانی بلاروس اعزام شدند و با اجرای حركات زیبای هنرهای این رشته ورزشی، نمایش خوبی از خود نشان دادند.

محمد زاده گفت: میثم موحدی از مربیان بنام این رشته ورزشی در كشور و استان البرز امسال به عنوان مربی تیم ملی ورزش پهلوانی و باستانی كشور تاجیكستان انتخاب شد كه این نیز از دیگر افتخارات این رشته ورزشی استان البرز محسوب می شود.

وی افزود: علاوه بر این باستانی كاران در آیین گشایش مسابقه های آسیایی گوانگ جو چین در سال گذشته با اجرای نمایش این ورزش زیبا تماشاگران و حاضران در این مسابقه ها را به تحسین واداشتند.

وی افزود: مردم این خطه از كشور بویژه جوانان علاقه مند این رشته ورزشی توانسته اند در قالب تیم البرز و كرج طی امسال و سالهای گذشته در مسابقه های ملی و برون مرزی افتخاراتی را برای كشور و البرز به ارمغان بیاورند.

وی با تاكید براینكه ورزشكاران این رشته با تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر تجلی هرچه بیشتر ورزش باستانی اهتمام ویژه دارند، یادآور شد: انتظار است با توجه به نگاه خوب مسوولان مرتبط به این رشته ورزشی در آینده شاهد شكوفایی هر چه بیشتر آن در كشور و استان البرز باشیم.

محمد زاده كه علاوه بر دبیری هیات ورزش پهلوانی و زورخانه ای البرز عهده دار كمیته انضباطی فدراسیون نیز هست افزود: كشتی پهلوانی به عنوان مبنای اصلی این رشته ورزشی و هنرهای فردی مانند چرخ، پازدن، شرین كاری های لازمه، میل بازی است و مرشد نیز از بدو شروع ورزش به عنوان فرانروا با نواختن ضرب به هدایت ورزشكاران می پردازند.

وی یادآورشد: ورزش پهلوانی و زورخانه ای به عنوان اصلی ترین شاكله فرهنگی ملی و باستانی و كیان معنوی و میراث مذهبی مردم ایران اسلامی است و به لحاظ برخورداری از وجهه و جایگاه مثبت به شدت مورد توجه دیگر ملت ها قرار گرفته است.ك/3

694/ 692

سرخط اخبار استان‌ها