رشت - در آخرين روزهاي سال 90 كه مردم مناطق مختلف استان گيلان مشغول خانه تكاني و زدودن گرد و غبار سال از منازلشان هستند، بارش ناگهاني برف و برگشت ننه سرما همه را غافلگير كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، بارش برف در اكثر مناطق استان گیلان كه از شب گذشته شروع شده موجب سرمای شدید هوا، ایجاد اختلال در خریدهای شب عید، كندی تردد خودروها در محورهای كوهستانی و برخی مشكلاتی برای مسافران نوروزی شده است.

بارش برف كار شستن فرش، لباس و پرده و خانه تكانی عید را نیز مختل كرده هیاهوی خریدهای عید به آرامش زمستانی تبدیل شده، بخارها با شعله زیاد می سوزد، لباس های زمستانی كه جمع شده بود، دوباره پهن شد، خلاصه ننه سرما ول كن نیست و تا آخرین روزهای اسفند ماه مشغول انجام وظیفه است.

درختان آلوچه كه غرق شكوفه های سفید بهاری شده اند، بارش برف غیر منتظره آن ها را نیز غافلگیر كرده است، سفیدی برف با سفیدی شكوفه های درخت الوچه در هم تنیده و بهار و زمستان دست در دست هم بسوی سال نو پیش می روند تا بینیم چه كسی عقب نشینی خواهد كرد.

نشستن برف بر سبزه های سفره هفت سین كه در جلوی مغازه ها و گل فروشی پهن شده در كنار رقص ماهیان قرمز در درون تنگ های بلور حال و هوا و فضای شهرهای مختلف استان را دگرگون و به تعجب وا داشته است .

بوی بهار در لابلای دانه های برف به مشام می رسد بنظر می رسد سرما چاره ای جز عقب نشینی ندارد چون عمرش بسر آمده ، پامچال ها ، بنفشه ها و سنبل های از دل خاك بیرون زدند و خبر از آمدن بهار می دهد.

با این حال، مسوول پیش بین هواشناسی گیلان در باره وضعیت هوای استان طی چند روز آینده در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : بارش برف از شب گذشته در مناطق مختلف استان گیلان اغاز شده است .

سید علاالدین حسینی افزود: بیشترین بارش برف در ارتفاعات ماسوله با 42 سانتیمتر بوده و در شهر رشت نیز تاكنون پنج سانتیمتر برف باریده است .

وی ادامه داد: این وضعیت تا فردا صبح ادامه دارد و بتدریج این جبهه هوای از استان خارج می شود .

حسینی خاطر نشان كرد: دمای هوای استان با بارش برف شش درجه سانتیگراد كاهش یافته و دمای فعلی استان صفر درجه است.

وی تاكید كرد: از روز دوشنبه هوای استان صاف تا قسمتی ابری خواهد بود و مردم استان در روز سه شنبه اول فروردین سال 91 شاهد اسمانی صاف و ابی خواهند بود.ك /4

605/ 603

سرخط اخبار استان‌ها