تهران - موافقت نامه يك ميليارد و 700 ميليون دلاري احداث فاز نخست پالايشگاه ميدان گازي كيش ميان شركت مهندسي و توسعه نفت و 3 شركت ايراني امضا شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، موافقت نامه احداث یك واحد پالایشگاهی به همراه اجرای خطوط انتقال ظهر روز گذشته بین مدیرعامل شركت مهندسی و توسعه نفت (متن) به عنوان كارفرما به نمایندگی از سوی شركت ملی نفت ایران و كنسرسیومی متشكل از شركت های ناردیس، فراب و ناموران در حضور مدیرعامل شركت ملی نفت ایران امضا شد.

این موافقت نامه با مدیریت و راهبری شركت متن و به صورت FINANCE SERVICE CONTRACT با هدف احداث یك واحد پالایشگاهی به همراه اجرای خطوط انتقال منعقد شده و ارائه خدمات مهندسی به همراه تامین مالی طرح بر عهده پیمانكاران این طرح است.

به گزارش شبكه اطلاع رسانی نفت و انرژی، سقف هزینه تخمینی این قرارداد بالغ بر یك هزار و 700 میلیون دلار است و مقرر شده این پروژه در مدت 42 ماه اجرایی شود كه با توجه به درآمد سالانه 3 هزار و 600 میلیون دلاری از محل تولیدات حاصل از این طرح، پیش بینی می شود بازگشت سرمایه در مدت زمان كمتر از یك سال صورت گیرد.

'ناجی سعدونی 'مدیرعامل شركت مهندسی و توسعه متن در حاشیه امضای این موافقت نامه با اشاره به اهمیت توسعه میدان گازی كیش گفت: اگرچه طراحی های اولیه بر پایه ذخایر این میدان برای توسعه در قالب 3 فاز برنامه ریزی شده است اما بر اساس آخرین مطالعات امكان اجرای 6 فاز توسعه در میدان گازی كیش وجود دارد.

وی تصریح كرد: سقف زمانی موافقت نامه توسعه این میدان 6 ماه است و امیدواریم پس از این دوره 6 ماهه قرارداد نهایی توسعه این میدان منعقد شود.

سعدونی گفت: بر اساس برنامه ریزی ها در فاز نخست توسعه این میدان برداشت روزانه یك میلیارد فوت مكعب گاز به همراه 10 هزار بشكه مایعات گازی امكان پذیر است.

سعدونی یادآور شد: هدف نهایی این طرح استحصال گاز شیرین و انتقال گاز به خط لوله سراسری هفتم گاز است.

ذخیره میدان گازی كیش حدود 50 تریلیون فوت مكعب برآورد می شود كه در اعماق 4 هزار و 400 متری در زیر جزیره كیش قرار دارد. ارزش ذخایر گازی جزیره كیش بر اساس برخی شاخص های قیمت گاز، حدود 300میلیارد دلار پیش بینی شده است.

با توجه به مطالعات اولیه احتمال داده می شود، روزانه تا 5 میلیارد فوت مكعب گاز از میدان گازی كیش تولید شود.

اقتصام**1561

سرخط اخبار اقتصاد