قصرشيرين - شهرستان‌هاي گرمسيري و سرسبز قصرشيرين، گيلانغرب و سرپل ذهاب واقع در غرب خطه زرخيز استان كرمانشاه، از هم اكنون براي استقبال و پذيرايي از هزاران نفر از ميهمانان و گردشگران نوروزي آماده شده اند.

به گزارش ایرنا، تمهیدات لازم برای اسكان و استقبال از مهمانان نوروزی و كاروان‌های راهیان نور از سوی ستادهای تسهیلات نوروزی متشكل از فرمانداری‌ها و ادارات میراث فرهنگی و گردشگری، هلال احمر، پلیس راه ، نیروهای بسیج سپاه در این سه شهرستان فراهم شده است.

وجود آثار تاریخی فراوان، جاذبه‌های طبیعی، مناطق گردشگری، مناطق عملیاتی و یادمانهای شهدا موجب شده همه ساله تعداد زیادی از هموطنان مان در تعطیلات آخر سال و نوروز از این شهرستانها بازدید به عمل آورند.

در این خصوص ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان قصرشیرین برنامه‌های مختلفی را برای ایام نوروز در دست اقدام دارد كه از جمله می توان به برپایی مراسم ویژه تحویل سال، اسكان مسافران و میهمانان نوروزی، آماده ‌سازی 16 هتل و مهمانسرا، حضور راهنمایان و كارشناسان میراث فرهنگی در مكان‌های تاریخی از قبیل چهارقاپو، كاخ خسرو، كاروانسرای شاه عباسی، كانال آبرسانی ساسانی، نهرشاهگدار و پذیرایی و استقبال از مسافران اشاره كرد.

علاوه براین، شهرستان مرزی قصرشیرین با توجه به قدمت شش هزار ساله و آب و هوای گرمسیری همه ساله افراد مختلفی را از اقصی نقاط كشور به خود جذب می‌كند یكی از دلایل عمده این حضور، شروع زود هنگام فصل بهار به این شهرستان است.

برپایی نمایشگاههای فروش آثار دستی هنرمندان، نمایشگاههای عكس شهدا، آماده‌سازی مناطق عملیاتی، مرز خسروی، تمهیدات امنیتی برای رفاه مسافران نوروزی نیز از دیگر برنامه‌های ستاد تسهیلات نوروزی شهرستان قصرشیرین است.

فرماندار سرپل ذهاب نیز در خصوص برنامه‌های ویژه نوروز در این شهرستان گفت: برپایی چادرهای گروهی در ورودی شهر، تجهیز مدارس و آموزشگاهها، تجهیز و آماده‌سازی اردوگاه سراب گرم برای اسكان مسافران و میهمانان نوروزی، تهیه و نصب پلاكارد و تابلو راهنما، تهیه دفترك، كتابچه‌های معرفی آثار تاریخی و گردشگری به همراه نقشه شهرستان از برنامه‌های ویژه ستاد تسهیلات نوروزی در این شهرستان می باشد.

'میرزا مراد پیرو' افزود: تامین امنیت محل‌های اسكان مسافران، كنترل ترافیك مسیرهای تردد كاروانها یراهیان نور در سطح حوزه استحفاظی از دیگر اقدامات ستاد تسهیلات نوروزی سرپلذهاب بشمار می رود.

فرماندار گیلانغرب نیز از آماده‌سازی این شهرستان برای بازدید مسافران و مهمانان نوروزی خبر داد و گفت: مدارس و مهمانسراهای ادارات این شهرستان برای اسكان مسافران تجهیز شده است.

'اردشیر رستمی' افزود: مناطق و جاذبه‌های طبیعی گلین، میاندار، سراب گیلانغرب و اماكن مذهبی و باستانی، سد مخزنی گیلانغرب، مناطق عملیاتی آوزین، شیاكوه، چغالوند، گورسفید، حاجیان، پادگان اسبق حضرت رسول (ص) از اماكنی است كه همه ساله در ایام تعطیلات نوروز در این شهرستان مورد بازدید میهمانان نوروزی و كاروان‌های راهیان نور قرار می‌گیرد.

بیان خاطرات دوران دفاع مقدس توسط راویان، ایجاد نمایشگاه عكس شهدا و مقاومت مردم گیلانغرب در برابر هجوم ارتش بعث عراق در روزهای ابتدای شروع جنگ تحمیلی از دیگر برنامه‌هایی است كه برای این ایام در نظر گرفته شده است.

شهرستان‌های قصرشیرین، گیلانغرب و سرپل ذهاب در مجموع 166 هزار نفر جمعیت دارند و گویش مردمان آن همگی به زبان كردی كلهری است و لباس و پوشش مردمان این دیار نیز كردی است.

شغل عمده مردمان این مناطق كشاورزی، دامپروری، تجارت و بازرگانی است كه از دلایل اشتغال مردم در بخش كشاورزی وجود زمین‌های مرغوب، آب فراوان رودخانه الوند، آب های زمینی و زیرزمینی و چشمه‌های جوشانی است كه در این مناطق وجود دارد.

وجود دو مرز رسمی پرویزخان و خسروی در شهرستان قصرشیرین باعث شده علاوه بر تردد مسافر و زوار عتبات عالیات از این دو مرز، فعالیت های اقتصادی همچون صادرات كالا به كشور عراق نیز در این مرزها از اهمیت بالایی برخورددار باشد و باعث گرایش تعدادی از ساكنان این سه شهرستان در بخش تجاری، اقتصادی و صادرات كالا شده است.ك/4

9102/567

سرخط اخبار استان‌ها