معاون آموزش ابتدايي اداره كل آموزش و پرورش كردستان از برگزاري جشنواره هفت سين رشد در مدارس ابتدايي استان در آستانه سال نو خبر داد.

صدیقه عبدالهی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این جشنواره در راستای آموزش مهارت های زندگی و انتقال میراث فرهنگی جامعه كه یكی ازكاركردهای آموزش و پرورش است در مدارس ابتدایی استان در حال برگزاری است.

وی افزود: با اجرای این جشنواره دانش آموزان در فضای ایجاد شده و در خانه دوم خود در كنار دوستان و معلمان به نكوداشت آیین كهن نیاكان خود می پردازند و مهارت های زندگی را در كنار همدیگر و در فضایی مملو از شادی می آموزند.

وی ایجاد فضایی با نشاط درمدارس در هفته پایانی سال، مشاركت جمعی دانش آموزان در برگزاری آیین های جشن نوروز، آشنایی دانش آموزان با مراسم و آداب رسوم ملی – محلی، ایجاد بستر مناسب رقابت سالم بین دانش آموزان، پرورش حس مسئو لیت و خودباوری در دانش آموزان، توجه به آداب و رسوم محلی مناطق مختلف و اقدام در جهت حفظ هنجارهای با ارزش و اصیل كشور را از اهداف برگزاری جشنواره هفت سین رشد بر شمرد.

وی با اشاره به نحوه برگزاری جشنواره اظهار داشت: این جشنواره در میان دانش آموزان پایه های مختلف تحصیلی در هفته آخر اسفند، هر روز یك رشته برگزار می گردد و دانش آموزان هر كلاس با تشكیل گروه های كلاسی و انتخاب یكی از سرفصل های جشنواره، با دیگر كلاس ها به رقابت می پردازند.

معاون آموزش ابتدایی اداره كل ادامه داد: در روز اختتامیه، آخرین روز جشنواره گروه های برتر در تمامی رشته ها توسط كمیته اجرایی مدرسه تشویق می شوند.

صدیقه عبدالهی با بیان اینكه جشنواره با استفاده از محتوای مجلات رشد دانش آموزی و متناسب با سن و دوره تحصیلی دانش آموزان برگزار می شود، چیدن زیباترین سفره هفت سین (با توجه به آداب و رسوم محلی)، ارائه نمایش نامه و اجرای سرود همگانی، اجرای مراسم محلی و بومی، اجرای شعر و مقاله در مورد آداب و رسوم محلی، برگزاری نمایشگاه های مختلف نقاشی ، طراحی، روزنامه دیواری، پوستر، نشریات ، كتاب و اجرای مسابقات و بازی های بومی و محلی را از سرفصل های پیشنهادی جشنواره عنوان نمود و خاطر نشان ساخت این طرح در تمامی مدارس دوره های مختلف تحصیلی قابل اجرا اشت.

533

سرخط اخبار استان‌ها