تهران - رييس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر گفت: امدادگران اين سازمان در 24 ساعت گذشته و در نخستين روز اجراي طرح ملي امداد و نجات نوروزي سال 91 جمعيت هلال احمر، جان 342 نفر از مسافران نوروزي در مسيرهاي مواصلاتي كشور را نجات دادند.

'محمود مظفر' روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: با تلاش امدادگران مستقر در پایگاه های امداد و نجات جاده ای و بین شهری این سازمان در سراسر كشور، مسافران یاد شده از انواع حوادث جاده ای، كوهستان و برف و كولاك نجات یافته و به صورت موقت در پایگاه های امداد جاده ای اسكان داده شدند.

وی گفت: طی 24 ساعت گذشته، 87 مورد حادثه در سراسر كشور به وقوع پیوست كه در مجموع آنها 355 نفر از هموطنان دچار سانحه شدند كه با انجام انواع عملیات های امداد و نجات جاده ای، هوایی، كوهستان و اسكان اضطراری و موقت، 342 نفر از آنان نجات یافتند.

مظفر ادامه داد: در حوادث جاده ای، 164 نفر از هموطنان مصدوم شدند كه با اعزام فوری نیروهای واكنش سریع این سازمان و انجام اقدامات فوری امدادرسانی، 65 نفر از آنها با قید فوریت های امدادی به مراكز درمانی اعزام و 99 نفر از مصدومان یاد شده در محل سانحه از سوی امدادگران درمان سرپایی شدند.

این مقام مسوول در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر افزود: در ادامه اجرای عملیات های امدادرسانی طرح ملی امداد و نجات نوروزی سال 91 به افراد متاثر و گرفتار در انواع حوادث یاد شده، امدادگران هلال احمر 90 نفر از مسافران گرفتار در برف و كولاك استان های برف گیر سراسر كشور را نجات داده و در پایگاه های امداد و نجات اسكان اضطراری و موقت دادند.

رییس سازمان امداد و نجات از مساعد بودن حال عمومی این افراد خبر داد.

وی افزود: در طرح ملی امداد و نجات نوروزی سال 91، عوامل امدادی این سازمان شامل پزشكان، پرستاران، امدادگران و نجاتگران جوان و داوطلب در 389 پایگاه ثابت و 856 پست موقت به ارایه خدمات امدادرسانی اشتغال خواهند داشت.

به گفته مظفر، این سازمان برای اجرای موفق طرح ملی امداد و نجات نوروزی سال 91، اسكان 154 هزار مسافر گرفتار و در راه مانده، درمان 71 هزار و 500 مسافرحادثه دیده و مواجه با چهار هزار حادثه احتمالی را برنامه ریزی كرده است.

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از مردم خواست، درصورت قرار گرفتن در وضعیت های اضطراری عمومی شامل حوادث و سوانح جاده ای، دریایی و كوهستان با شماره 147 'ندای امداد' سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در سراسر كشور تماس بگیرند.

اجتمام ** 7029 ** 1071