۲۶ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۵:۵۱
کد خبر: 80042798
۰ نفر

رم - قيمت روز افزون و بي وقفه بنزين در ايتاليا كه در سال جديد ميلادي شتاب گرفته است، روز جمعه در اين كشور بحران زده از مرز ليتري دو يورو نيز گذشت.

به گزارش ایرنا، قیمت بنزین امروز در برخی از جایگاه های فروش سوخت در شرق ایتالیا، لیتری 2 یورو و یك سنت عرضه شد كه با اعتراض شهروندان ایتالیایی مواجه شد.

قیمت سوخت در استان 'ماركه' در شرق ایتالیا به دلیل مالیات های استانی بیش از سایر مناطق است.

این در حالی است كه متوسط قیمت بنزین در ایتالیا لیتری یك یورو 86 سنت و متوسط قیمت گازوئیل لیتری یك یورو 77 سنت اعلام شده است.

افزایش بی وقفه قیمت بنزین در ایتالیا تحت تاثیر قیمت بین المللی نفت و ضعف یورو در قبال دلار و مالیات های مستقیم و غیر مستقیم است،

افزایش قیمت سوخت در ایتالیا باعث شده است تا مردم این كشور همواره كمتر از وسایل خصوصی استفاده كنند و بیشتر از اتوبوس و مترو رو استفاده كنند.

افزایش فراورده های نفتی در ایتالیا با شروع جنگ ناتو علیه لیبی و قطع واردات سوخت از این كشور شروع شد و با اجرای تدابیر اقتصادی مورد نظر اتحادیه اروپا و همچنین دنباله روی ایتالیا از امریكا برای تحریم نفت ایران، افزایش قیمت فراورده های نفتی به ویژه بنزین شكلی روز افزون به خود گرفت .

قیمت بنزین در ایتالیا در چند ماه اخیر حدود 50 سنت یورو در هر لیتر افزایش یافته است و سازمان نظارت بر قیمت سوخت این كشور، پیشتر با تاكید بر اینكه افزایش قیمت فراورده های نفتی ادامه خواهد یافت، اعلام كرد كه قیمت بنزین و گازوئیل همچنان افزایش می یابد.

قیمت سوخت در ایتالیا، علاوه بر نوسانات قیمت نفت در سطح جهانی، براساس مالیات های مستقیم و غیر مستقیم محاسبه شده و در اختیار شهروندان قرار می گیرد.

دولت ایتالیا از مالیات های مختلف فروش بنزین، بیش از 35 میلیارد یورو وارد خزانه های خود می كند.

قیمت محصول پالایش شده، حمل و نقل اولیه، هزینه انبار، هزینه های مختلف اداری و پمپ بنزین ها تا سود برای فروشندگان، قیمت نهایی سوخت در ایتالیا را تشكیل می دهد كه تنها 30 درصد هزینه سوخت را شامل می شود.

مالیات های غیر مستقیم 52 درصد قیمت نهایی سوخت را در ایتالیا تشكیل می دهد.

در ایتالیا مالیات دیگری وجود دارد كه به مالیات مستقیم بر محصول و یا مالیات بر مالیات معروف است . در این نوع مالیات، 21 درصد برروی قیمت محصول و حتی بر مالیات غیر مستقیم اعمال می شود. افزایش هر سنت بر روی قیمت نهایی سوخت معادل 20 میلیون یورو درآمد ماهیانه برای دولت دارد.

اروپام ** 2171**1596

سرخط اخبار اقتصاد