اردبيل – ريزش سنگين برف همراه با كولاك شديد در واپسين روزهاي زمستان ، چهره اردبيل و قسمت وسيعي از اين استان را دگرگون كرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا در حالیكه آسمان اردبیل تا سپیده دم امروز (جمعه) صاف و پرستاره بود به یكباره با نفوذ توده هوای سرد و ناپایدار ریزش شدید برف در این شهرستان آغاز شد.

شدت بارش برف به اندازه ای است كه باوجود سپری نشدن زمان زیادی از شروع آن حجم سنگینی از برف سطح گذرگاههای درونشهری اردبیل را پوشانده و به علت همراهی آن با وزش باد و پدیده كولاك ارتفاع برف از 15 تا 30 سانتی متر متغیر است.

همزمان با شروع ریزش برف وزش باد از جانب شمالشرق كه بیشینه سرعت آن گاهی به 35 كیلومتر در ساعت می رسد سبب بروز پدیده كولاك برف شده و به همراه پوشش سنگین برف و یخبندان در سطح گذرگاهها تردد رهگذران پیاده و وسایل نقلیه را مختل كرده است.

ایستگاه مركزی هواشناسی اردبیل دمای هوا در ساعت 10 بامداد جمعه را منفی سه درجه سلسیوس (سانتی گراد) و میزان رطوب هوا را 99 درصد ثبت كرده است.

اداره هواشناسی اردبیل كه از روز سه شنبه گذشته با صدور اطلاعیه ها و اخطاریه هایی درباره نفوذ هوای سرد و برفی به منطقه هشدار داده بود اعلام كرده است كه از عصر امروز با ریزش هوای سرد از عرضهای شمالی به منطقه بارش برف به شكل گسترده تر و با شدت بیشتری در منطقه ادامه می یابد.

پیش بینی شده است كه فردا (شنبه) ساكنان قسمت وسیعی از استان اردبیل شاهد اوج بارش های ناشی از این سامانه ناپایدار باشند و هوا نیز به شدت سرد شود و به علت تشدید وزش باد ، پدیده كولاك برف نیز شدت یابد.

این بارشها تا روز دوشنبه آینده كه آخرین روز سال 1390 است ادامه خواهند یافت و به تدریج از آن روز از میزان ناپایداری ها كاسته می شود ولی سرما و یخبندان شدید در منطقه تا اواخر هفته آینده و تا اولین روزهای سال جدید ماندگار خواهد بود.

خبرهای دریافتی از ریزش سنگین برف همراه با كولاك و سرما در شهرستانهای نمین ، نیر و شهر سیاحتی سرعین تا این زمان حكایت دارند.

مركز اطلاعات راههای اداره كل راه و ترابری اردبیل با اعلام ریزش سنگین برف در اكثر جاده های مواصلاتی این استان از رانندگان خواست كه در سفر به جاده های منطقه اردبیل بطور حتم از زنجیر چرخ استفاده نمایند چراكه تردد وسایل نقلیه بدون زنجیرچرخ امكان ندارد.

این مركز همچنین خواستار همراه داشتن تجهیزات كامل زمستانی ، پوشاك ضخیم و مقادیری خوراك فاسد نشدنی از سوی مسافران در جاده های استان اردبیل شد.

با تلاش روز و شبانه ماموران راهداری تا این زمان تمام جاده های اصلی استان اردبیل باز هستند.

اردبیل به ویژه مركز این استان شامل شهرستانهای اردبیل ، نمین ، نیر ، سرعین و مشگین شهر به لحاظ موقعیت جغرافیایی خود و قرار گرفتن در مسیر جریانها و سامانه های گوناگون از شرایط جوی و اقلیمی بسیار متغیر و متفاوتی در مقایسه با سایر نقاط كشورمان برخوردار می باشد.

ریزش سنگین برف و رسیدن دمای هوا به منفی 29 درجه در روزهای پایانی اسفند ماه در بعضی از سالهای گذشته در شهرستان سردسیر اردبیل سابقه دارد.

592

سرخط اخبار استان‌ها