اراك- موزه صنايع دستي حسن پور اراك با كلكسيوني از آثار نفيس و زيباي هنرمندان چيره دست استان مركزي در ايام نوروز پذيراي مسافران و گردشگران نوروزي است.

به گزارش ایرنا، براساس تحقیقات این موزه تاریخی در دوره احمد شاه قاجار و بوسیله 'حاج علی مشیری' از تاجران و بازرگانان فرش سلطان آباد بنا شده كه در ابتدا به عنوان محل شركت فرش و بعدها به عنوان مدرسه ای با نام مدرسه مجیدی به محل تعلیم و تربیت اختصاص یافت.

این بنا در سال 1374 توسط اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از وراث حسن پور خریداری و در سال 1377 نیز به شماره 1985 در فهرست آثار ملی كشور به ثبت رسیده و پس از انجام عملیات مرمت و بازسازی در سال 1382 به عنوان موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی افتتاح شد.

این خانه در بافت تاریخی اراك و مجموعه بازار در گذار سپهداری به فاصله پنج متری از گذر اصلی مجموعه بازار واقع شده، بطوریكه از منزل مذكور می توان به مدرسه قدیمی سپهداری و حمام تاریخی چهارسوق و سایر نقاط بازار دسترسی پیدا كرد.

موزه حسن پور، همچون بناهای اولیه مسكونی شهر سلطان آباد، درون گرا با یك حیاط مركزی و در سه جهت شرق، غرب و شمال دارای اتاق هایی به سمت حیاط است.

این بنا در زمینی به مساحت 600 متر مربع در دو طبقه احداث شده و طبقه همكف دارای اتاق هایی زمستان نشین و در طبقه اول شاه نشین و تابستان نشین قرار دارد.

سازه اصلی بنا خشتی و پی ها از جنس سنگ بزرگ و دوغاب گل و آهك بوده و نماسازی بنا نیز با استفاده از آجر و كاشی تزئین شده است.

بخش شبستان ها و اعیان نشین بنا نیز در طرف غرب، شرق و شمال با اتاق های مسكونی، آشپزخانه، انبار، دستشویی و نانواخانه احداث شده و در آشپزخانه و انبار جایگاه هایی مخصوص ذخیره انواع مواد غذایی وجود دارد.

سراسر قسمت اعیان نشین از طریق درها و گذرگاه ها به یكدیگر راه دارند، كف حیاط حدود یك و نیم متر از كف خیابان پایین تر و اتاق ها نور لازم را از حیاط می گیرند.

بمنظور خارج كردن دوده و آلودگی هوای داخل ناشی از چراغ های نفتی و غیره، در بام بنا راه های خارج به طرف پشت بام در نظر گرفته شده كه به آنها (موش رو) گویند و عاملی برای تنفس و رفع رطوبت هم محسوب می شده اند.

تالار 'خط و خطاطی'، 'سفال، شیشه و سرامیك'، 'فرش و گلیم'، 'فلز و آثار حجمی'، 'تالار چوب' و 'منسوجات' از بخش های دیدنی و جذاب این موزه است.ك/4

7109/507

سرخط اخبار استان‌ها