۲۵ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۲۱:۴۱
کد خبر: 80042238
۰ نفر

فيروزكوه- به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي فيروزكوه همايش بزرگ آييني- ملي نوروزي خواني با حضور مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان تهران، فرماندار، مسؤولان محلي و مردم هنر دوست فيروزكوه برگزار شد.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار ایرنا در این همایش كه در سالن فرهنگی- هنری 'آفرینش' فیروزكوه برگزار شد، 'مهدی كیهور' رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی فیروزكوه ضمن خوشامدگویی به حضار، اظهار داشت: بی شك نوروز یكی از سنت های فاخر ایران اسلامی و همه ایرانیان است.

وی گفت: نوروزی خوانی گونه ای از هنر سنتی ایرانی است كه با استفاده از زیبایی هنر موسیقی، نمایش و اشعاری را كه در مدح امامان است، می سراید و به نوعی نوروز خوانان پشاپیش به استقبال بهار می روند و خبر شادباش بهار را به مردم شهرها و روستاها می رساند.

در ادامه 'سعید افشار نادری' فرماندار فیروزكوه نیز گفت: به موازات تحول طبیعت در شروع بهار، درون انسان ها نیز باید متحول گردد و این همان سهم ما از تحول است كه باید همواره به آن اهتمام داشته و با دور ریختن غبار ناپاكی ها، پاكی را جایگزین آن نماییم.

فرماندار فیروزكوه تصریح كرد: بقاء و ماندگاری هر پدیده فرهنگی و نهاد اجتماعی وابسته به نوع كاركرد آن است و یكی از دلایل ماندگاری نوروز، اثر بخشی آن می باشد.

همچنین 'سید احسان قاضی زاده هاشمی' مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در ادامه، عنوان داشت: نوروز جشن و واقعه ای جهانی است و فقط به ایران تعلق ندارد و لذا همه ما باید به ابعاد مختلف فرهنگی آن از جمله نوروزی خوانی و سایر مراسماتی كه طی آن به پیشواز بهار می رویم، اهتمام داشته باشیم.

وی با بیان لزوم توجه به فرازهای اصلی دعای لحظه تحویل سال 'یا مقلب القلوب و الابصار' و 'حول حالنا الی احسن الحال'، گفت: در آستانه نوروز باید كه بتوانیم اتفاقات گذشته را مرور كنیم و عبرت بگیریم و این از نكات كلیدی است كه باید همواره مد نظر داشته باشیم.

قاضی زاده تصریح كرد: مجموعه اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی حمایت از همه هنرمندان و احیاء آیین هایی كه با گذشت ایام به بوته فراموشی سپرده و یا از اذهان عمومی كمرنگ شده اند را در دستور كار خود قرار داده است.

در ادامه 'داود فتحعلی بیگی' نویسنده، بازیگر، پژوهشگر و مدرس دانشگاه در عرصه تئاتر، افزود: در روایات آمده است كه خداوند متعال قبل از خلقت، ذرات و موجودات عالم را خواست و از آنان اقرار به بندگی گرفت (الست بربكم قالوا بلی) و این بهترین پیام نوروز است كه یادمان بیندازد چه عهد و پیمانی با پروردگار خود بسته ایم.

نویسنده تئاترهای دینی خاطرنشان كرد: نوروز روزی است كه خورشید معنویت در آن بدرخشید، جبرئیل بر پیامبر فرود آمد، حضرت علی (ع) بر شانه های نبی مكرم اسلام (ص) بالا رفت و بت های كعبه را سرنگون كرد، روزی كه تقارن تاریخی با غدیر خم داشته و ان شاء الله حضرت ولی عصر (عج) در آن روز ظهور می كند.

شایان ذكر است این مراسم باشكوه با پخش كلیپی از مراسم نوروزی خوانی در سال های نه چندان دور شهرستان و اجرای نوروزی خوانی توسط پیشكسوتان این عرصه در فیروزكوه اجرا و در ادامه با حضور مسؤولان از سه تن از پیشگامان این عرصه در شهرستان آقایان 'علی بابایی'، 'علی حیدری' و خلیل بیگی' با اهدای لوح یادبود تقدیر شد و در خاتمه مسؤولان برای افتتاح نمایشگاه و اهداء كتاب به مسافران نوروزی در محل كانكس برپا شده از سوی جمعیت هلال احمر فیروزكوه در میدان 'امام علی (ع)' حاضر شدند.

این گزارش حاكی است 'مرتضی رستمی' نویسنده و بازیگر مجموعه طنز تلویزیونی 'خنده بازار' مجری گری این همایش را بر عهده داشته است.

تهرام/8142/1457/

سرخط اخبار فرهنگ