مسكو - 'رومان پوپوف' رييس جديد شوراي بازرگاني روسيه و ايران اعلام كرد: دو كشور ظرفيت هاي گسترده اي براي توسعه در روابط اقتصادي خود بويژه حوزه صنعتي دارند و بايد براي عملياتي كردن هر چه بهتر اين توان برنامه ريزي كرد.

به گزارش ایرنا، پوپوف روز پنجشنبه در نشست شورای بازرگانی روسیه و ایران خاطرنشان كرد این شورا طرح های بزرگی برای آینده دارد.

وی افزود: برنامه ریزی كرده ایم كه در سال 2012 میلادی دو نمایندگی این شورا برای تسهیل ارائه كمك های مستقیم به كارآفرینان دو كشور در مسكو و ایران گشایش یابد.

به گفته وی، وظیفه نخست شورا این است تا از آن دسته از شركت های روسی كه ممكن است به بازار ایران علاقمندی نشان دهند، حمایت كند.

پوپوف گفت: با محافل بازرگانی ایران تماس خوبی برقرار كردیم و امیدواریم از آن برای توسعه مبادلات بازرگانی استفاده بهینه شود.

رییس شورای بازرگانی روسیه و ایران با بیان اینكه محورهای اصلی صادرات روسیه به ایران، غله و فلزات می باشد، گفت: اما ما به حمایت از صادركنندگان فرآورده های ساخته شده روسیه مانند ماشین آلات نیز علاقمندیم.

وی افزود: در راستای اجرای این سیاست باید از صادرات ماشین آلات ساخت روسیه به ایران حمایت شود.

'سرگئی واسیلیف' معاون شورای بازرگانی روسیه و ایران نیز در این نشست گفت: وجود شركای قابل اعتماد ایرانی برای همكاری های دوجانبه بسیار مهم است.

واسیلیف در همین حال افزود: بسیاری از شركت های روسی دربارۀ قوانین تجاری در جمهوری اسلامی ایران از اطلاعات كافی برخوردار نیستند.

مبادلات بازرگانی دوجانبه ایران و روسیه در سال های اخیر روند رو به توسعه داشته است.

بر اساس اطلاعات سازمان فدرال گمركات روسیه، حجم معاملات بازرگانی ایران و روسیه در سال 2011 نسبت به یك سال قبل آن 8/2 درصد رشد داشت و به سه میلیارد و 752 میلیون دلار رسید.

اروپام/2242**518

سرخط اخبار جهان