۲۷ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8001793
۰ نفر
کارشناسان هسته ای ژاپن پیشنهاد کردند؟ نیروگاه اتمی فوکوشیما مدفون شود ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/27 اجتماعی.خارجی.چین.زلزله ژاپن پکن- مهندسان ژاپنی روز جمعه به این نتیجه رسیدند که دفن نیروگاه هسته ای دای ایچی در استان فوکوشیما تنها راه جلوگیری از بروز فاجعه اتمی در این کشور است.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری های کیودو و ان اچ کی، شرکت برق الکتریک توکیو مالک نیروگاه گزارش داد که اگرچه مهندسان مساله دفن را تصدیق کرده اند، اما فعلا این مساله به طور جدی مد نظر نیست.
مسوولان این شرکت در مصاحبه مطبوعاتی روز جمعه خاطر نشان کردند: آنچه فعلا اولویت دارد، این است که دستگاه های خنک کننده راه اندازی شده و نیروگاه خنک شود.
در سال 1986 میلادی زمانی که نیروگاه هسته ای چرنوبیل دچار نشت رادیو اکتیو شد، برای جلوگیری از عمیق تر شدن فاجعه مهندسان اقدام به دفن آن کردند.
در حالی که آب پاشی بر روی راکتور شماره سه، یکی از مهمترین شش راکتور این نیروگاه ادامه دارد، مقام های این شرکت گفتند که در تلاشند تا برق را به راکتورهای شماره یک و دو متصل کنند.
میلیون ها نفر از مردم توکیو از ترس انفجار رادیو اکتیو، خود را در خانه ها محبوس کرده اند.
باراک اوباما رییس جمهور آمریکا که دستور سرکشی فوری به همه نیروگاه های برق هسته ای را داده است می گوید فعلا خطر نشت در ژاپن تهدیدی برای آمریکا نیست و واشنگتن از هیچ تلاشی برای کمک به توکیو خودداری نخواهد کرد.
گریگوری جازکو رییس کمیسیون مقررات هسته ای آمریکا می گوید: برای واژگون و معکوس کردن میله های فوق العاده حرارت دیده سوخت هسته ای دستکم چند هفته وقت لازم است.
از سوی دیگر خبرگزاری کیودو و ان اچ کی گزارش دادند که مقام های ژاپنی به دنبال داغ تر شدن مجتمع هسته ای فوکوشیما از آمریکا درخواست کمک کرده اند.
یوکیو آمانو رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی که وارد کشورش شده است، گفت: این موضوعی نیست که فقط ژاپن قادر به حل آن باشد. امروز همه باید به ژاپن و پایان دادن به این بحران و مصیبت دیدگان زمین لرزه کمک کنند.
وی افزود: زمان اساسی ترین عامل است. مسابقه میان مهندسان و زمان و وقت برای خنک نگهداشتن نیروگاه آغاز شده است.
این در حالی است که ژاپنی ها امروز هم با بالگردهای نظامی هزاران بشکه آب بر روی راکتور شماره 3 ریختند تا از بروز فاجعه اتمی جلوگیری کنند.
آساق 2100**275** ** 1080 شماره 100 ساعت 14:20 تمام

سرخط اخبار جهان