۲۷ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8001774
۰ نفر
دیدار سعودالفیصل با رهبران ترکیه در پشت درهای بسته ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/27 سیاسی.بحرین.سعودالفیصل.ترکیه - عربستان آنکارا - سعود الفیصل وزیر امور خارجه عربستان در یک دیدار غیرمنتظره از آنکارا، پشت درهای بسته با رییس جمهور، نخست وزیر و وزیرخارجه ترکیه در مورد قیام مردمی در بحرین و تحولات منطقه، بحث و تبادل نظر کرد.
به گزارش ایرنا، فیصل شب گذشته بی سر و صدا وارد آنکارا شد و ابتدا با احمد داود اوغلو وزیرخارجه ترکیه دیدار کرد.
وی سپس به همراه داود اوغلو به دیدار رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه رفت که این دیدار نیز پشت درهای بسته به مدت بیش از یک ساعت و 10 دقیقه بطول انجامید.
سعود الفیصل دیشب آخرین دیدار خود را نیز با عبدالله گل رییس جمهور ترکیه انجام داد و سپس آنکارا را ترک کرد.
خبرگزاری آناتولی به نقل از منابع دیپلماتیک در این باره گزارش داد، در مذاکرات بر لزوم کاهش تنش در بحرین و منطقه تاکید شد.
بنابراین گزارش، در مذاکرات دوطرف علاوه بر تصمیم شورای همکاری خلیج فارس در خصوص تامین امنیت در کشورهای عضو، آخرین تحولات لیبی و یمن نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
روز گذشته همزمان با خبر سفر وزیرخارجه عربستان به ترکیه گروهی از شهروندان آنکارا در مقابل سفارت عربستان در این شهر تجمع کرده و علیه مداخله نظامی این کشور در بحرین و کشتار مردم تظاهرات کردند.
در این میان وزارت خارجه ترکیه نیز با صدور بیانیه ای بر لزوم احترام گذاشتن رژیم بحرین به خواسته های دمکراتیک و حقوق اولیه شهروندان خود تاکید کرد و رژیم آل خلیفه را از ریختن خون مردم بر حذر داشت.
در این اطلاعیه، دولت بحرین و کشورهای منطقه به حرکت منطبق با عقل سلیم و خودداری جدی از دست زدن به هر اقدامی که موجب تشدید اوضاع در منطقه شود، دعوت شدند.
خاورم230**/2011 شماره 081 ساعت 13:00 تمام

سرخط اخبار جهان