۲۱ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8000450
۰ نفر
اختلاف نظر بین وزیران خارجه اتحادیه عرب درباره لیبی ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/21 فرهنگی.اتحادیه عرب.لیبی.منطقه پرواز ممنوع تهران - شبکه الجزیره قطر روز شنبه اعلام کرد وزیران خارجه اتحادیه عرب در باره موضوع ایجاد منطقه ممنوعه پرواز در لیبی اختلاف نظر دارند.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا،درحالی که عمرو موسی دبیرکل اتحادیه عرب به یک روزنامه آلمانی گفته از ایجاد منطقه ممنوع پرواز در لیبی حمایت می کند و امیدوار است که اتحادیه عرب در این اقدام سهیم باشد، نشست امروز وزیران خارجه عرب در قاهره شاهد اختلاف نظر دولت های عربی در این باره است. شورای ملی انتقالی لیبی چند روز پیش از اتحادیه عرب خواست این شورا را به رسمیت بشناسد و از اعلام منطقه پرواز ممنوع در لیبی حمایت کند.
خبرنگار الجزیره در قاهره در این باره ،گفت: صدها تظاهرکننده که بیشتر آنها اتباع لیبی و یمن بودند با تجمع در برابر مقر اتحادیه عرب خواستار اعمال مجازات ها و محدودیت هایی علیه نظام قذافی شدند اما مواضع کشورهای عضو اتحادیه عرب در این زمینه متفاوت است.
سوریه و الجزایر مخالف ایجاد منطقه ممنوعه پرواز در لیبی هستند. البته سودان هم مخالف این اقدام است ولی تلاش هایی در داخل تالار محل اجلاس در جریان است تا سودان را به موافقت با این اقدام قانع کنند. مصر هم در این باره هنوز مردد است و موضع نهایی خود را مشخص نکرده است.
این گزارش حاکیست: تقریبا بقیه کشورهای عربی موافق این اقدام هستند و در توضیح این موضع خود می گویند اگر ممنوعیت پرواز علیه نظام قذافی اعمال نشود اعراب به ادامه حاکمیت وی در لیبی کمک کرده و اجازه داده اند درگیری های خونین در لیبی تداوم پیدا کند که قربانی اصلی این امر ملت لیبی است.
خبرنگار الجزیره افزود: موضع موافق عمرو موسی بی تردید کشورهای عرب حامی این اقدام را تشویق می کند. البته اتحادیه عرب هیچ ابزار و وسیله ای برای اعمال ممنوعیت پرواز در لیبی در اختیار ندارد ولی موضع اعراب برای موضعگیری کشورهای اروپایی و ناتو و کشورهای غربی بسیار مهم است.
الجزایر و سوریه در توضیح موضع مخالف خود می گویند نگران پیامدهای اعمال چنین ممنوعیتی در لیبی هستند. با توجه به اینکه بزرگ ترین اقلیت عربی مقیم لیبی متعلق به اتباع مصری است و مقر اتحادیه عرب هم در خاک مصر واقع شده، به نظر می رسد قاهره می خواهد راه میانه را برای خود حفظ کند و وارد ریسکی که برای اتباعش در لیبی خطرناک است نشود.
این گزارش می افزاید:قاهره ترجیح داده منتظر بماند تا مواضع سایر کشورهای عربی کاملا روشن شود و مصر آخرین کشور عربی باشد که موضع خود را در این باره اعلام می کند.
برخی کشورهای غربی طی روزهای اخیر از لزوم ایجاد منطقه ممنوعه پرواز در لیبی تاکید کرده و برای عملی شدن آن تلاش می کنند.
صویر**1491** 1701 شماره 252 ساعت 18:15 تمام

سرخط اخبار جهان