کنسول ایران در سوریه خواستار نظارت بیشتر بر اعزام زائرین شد ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/21 اجتماعی.خارجی.سوریه.ایران دمشق - عبدالمجید کامجو کنسول جمهوری اسلامی ایران در سوریه خواستار نظارت بیشتر مسئولان ذیربط برای اعزام زائرین ایرانی به حرم های مطهر حضرت زینب (س ) و حضرت رقیه (س ) و اماکن زیارتی سوریه شد.
وی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در دمشق افزود: مسئولان ذیربط باید نسبت به مساله نحوه اعزام زائرین به سوریه حساسیت داشته و نظارت و کنترل خاصی نسبت به افرادی که کاروان و زایر به این کشور اعزام می کنند ، صورت گیرد.
کامجو گفت: ارگان های ذیربط از جمله وزارت راه و ترابری، سازمان پایانه های مسافری کشور ، نیروی انتظامی، سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران و سازمان ایرانگردی و جهانگردی می توانند در خصوص ممانعت از خروج اتوبوس هایی که فاقد مجوز قانونی برای اعزام زائر به سوریه هستند، اقدام کنند.
وی خاطر نشان کرد: از زمان لغو روادید با سوریه افراد سودجو اقدامات بیشتری برای انتقال زائران به این کشور انجام می دهند ، لذا باید به دقت موضوع اعزام زایران و مسافران به سوریه مورد بررسی و کنترل قرار گیرد.
وی با تاکید بر ضرورت حفظ عزت و صیانت زائرین و جلوگیری از وقوع حوادث ناگواری مانند تصادف های مرگبار در طول مسیر گفت: افرادی با اجاره اتوبوس های ترانزیتی ، زائرین محترم را با هزینه های مشابه سازمان های دارای مجوز به سوریه اعزام می کنند که دارای هیچ گونه پوشش بیمه ای و ارائه خدمات مناسب برای زائر نیستند و باید با اقدامات لازم در ایران از ادامه این روند جلوگیری شود.
کنسول ایران در سوریه ادامه داد: این افراد از اتوبوس های دارای ضریب ایمنی پایین و رانندگان کم تجربه برای پرداخت دستمزد کمتر استفاده می کنند که به همین دلیل در سال جاری 2 مورد تصادف با 13 نفر کشته و 80 زخمی در بین زایران داشته ایم.
کامجو افزود: پیگیری مربوط به دیه این اشخاص و پوشش بیمه ای از زمان حادثه تا انتقال به کشور مربوط به سفارت است و اگر در این میان بیمار یا حادثه دیده ای وضعیت پزشکی وخیمی داشته باشد و هزینه درمان آنان بالا باشد ، کاروان های آزاد و بدون بیمه نمی توانند پاسخگو این هزینه ها و یا مسایل حقوقی آن باشند.
وی تصریح کرد: مواردی وجود دارد که کاروان های آزاد پس از وقوع تصادف ها از تبعات ناشی از آن شانه خالی کرده و کنسولگری به عنوان نماینده دولت ایران در سوریه مجبور به ورود به موضوع برای حمایت از اتباع ایرانی و حل و فصل آن شده است .
کامجو با اشاره به این که سفارت ایران در سوریه امور مربوط به اشخاص مجروح ایرانی و یا فوت شدگان را در اولین فرصت انجام می دهد و ملاحظات ما کارشناسی و بر اساس تجارب است ، خاطر نشان کرد: در آخرین تصادف مربوط به اتوبوس زایران سیرجانی در نزدیکی شهر حلب در شمال سوریه 6 نفر از سرنشینان آن کشته و 40 نفر زخمی شدند در حالی که ظرفیت اتوبوس 44 نفر بود ولی این اتوبوس 55 نفر مسافر داشت و حتی در راهرو آن و در مسافت چهار هزار کیلومتری بین ایران و سوریه مسافر سوار کرده بود.
وی ادامه داد: اگر پایانه های مسافری و یا مرزبانان جمهوری اسلامی از همان ابتدا و زمان خروج این اتوبوس آن را کنترل می کردند و طبق قوانین و ضوابط مانع سفر آنها می شدند ، این حادثه اسفبار پیش نمی آمد و شماری از خانواده ها داغدار نمی شدند.
کامجو خاطر نشان کرد: بیشتر فوت شدگان این حادثه از افرادی بودند که در وسط اتوبوس در حال استراحت بوده اند.
کنسول سفارت ایران تصریح کرد: حتی در اتوبوس های بین شهری در سوریه نیز رانندگان حق ندارند تا مسافر اضافی سوار کنند اما عده ای به دلیل سودجویی و بدون ثبت در دفاتر اتوبوسرانی اقدام به چنین کار خطرناکی می کنند.
وی خاطر نشان کرد : همه سازمان ها باید دقت بیشتری در اتوبوس های حامل زائرین ایرانی عازم به سوریه نظیر مجوز ، بیمه اتوبوس و سرنشینان ، تعداد مسافر و سائر موارد ایمنی مربوط به نوع خودرو ، راننده ها و همچنین تست اعتیاد از آنان داشته باشند تا از مشکلات مزبور جلوگیر شود.
خاورم1436**2133**3 شماره 201 ساعت 15:28 تمام

سرخط اخبار جهان