۲۱ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8000349
۰ نفر
مشاهدات خبرنگاران الجزیره: صدها معترض در حمله به میدان تغییر در صنعا دچار حالت خفگی شدند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/21 سیاسی.یمن.صنعا میدان تحریر.تعز عدن تهران - خبرنگاران شبکه تلویزیونی الجزیره قطر و شاهدان عینی اعلام کردند در جریان حمله امروز نیروهای امنیتی یمن به میدان تغییر در صنعا صدها نفر دچار حالت خفگی شده اند.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، خبرنگار الجزیره در میدان تغییر صنعا گفت: با گوش های خود صدای تیراندازی نیروهای امنیتی علیه تحصن کنندگان در این میدان را شنیدم. یک آمبولانس هم هدف تیراندازی نیروهای امنیتی یمن قرار گرفت. حداقل 50 نفر از مجروحان حمله امروز به میدان تحریر هدف تیراندازی مستقیم قرار گرفته اند. چند مجروح از ناحیه سر هدف قرار گرفته اند. گروهی از اوباش تلاش می کنند مانع از مداوای مجروحان در میدان تحریر شوند اما پس از حمله به این میدان صدها جوان تازه نفس به معترضان در میدان ملحق شده اند تا مانع از فعالیت آشوبگران علیه مردم شوند. طی چند هفته گذشته در ساعات اولیه صبح، تعداد جوانان حاضر در میدان تحریر به اندازه تعداد حاضران در روز جاری نبوده است. اکنون لحن سخنان و خواسته های تحصن کنندگان تغییر کرده و آنان خواستار محاکمه قاتلان جوانان انقلابی هستند. بر اساس برخی خبرها 5 یا 8 خبرنگار در میدان تغییر مجروح شده اند.
یک خبرنگار دیگر الجزیره در صنعا گفت: رئیس قبیله حاشد روز گذشته جلسه ای با حضور گروهی از علما و رهبران قبایل تشکیل داد. حاضران در این جلسه پیامی برای علی عبد الله صالح فرستادند و در آن به دولت یمن نسبت به هر گونه حمله به تظاهرکنندگان در میدان تغییر هشدار دادند ولی به نظر می رسد این پیام نتوانسته نقشه نیروهای امنیتی را برای حمله به مردم تحت تاثیر قرار دهد. حمله نیروهای امنیتی به میدان تغییر، امکان هر گونه مذاکره بین مخالفان و حزب حاکم را که آمریکا خواستار آن بود از بین برد.
برپایی تجمع ها و راه پیمایی ها در مناطق مختلف شهر صنعا هم آغاز شده است . نیروهایی از واحدهای مختلف امنیتی یمن از پلیس گرفته تا گارد ریاست جمهوری و نیروهای ویژه در عملیات امروز شرکت داشتند. پزشکان می گویند استنشاق گاز اشک آور افراد را بیهوش نمی کند در حالی که گازهای مورد استفاده در حمله امروز به میدان تغییر، هر فرد مصدوم را چندین بار به حالت بیهوشی می برد. تظاهراتی که طی روزهای گذشته مسالمت آمیز بود و خواسته مردم کنار رفتن صالح بود اکنون شخص علی عبد الله صالح با القابی مانند خونریز مورد خطاب قرار می گیرد. تظاهرکنندگان یمنی می گویند گازهای سمی مورد استفاده در میدان تغییر تولید آمریکاست از این رو، آنان خشم خود را نسبت به آمریکا هم ابراز داشتند.
یک شاهد عینی در میدان تغییر هم گفت: تعداد مجروحان در میدان تغییر تا حدی زیاد است که عده زیادی از مجروحان در پیاده روها از سوی مردم تحت درمان های اولیه مثل تنفس مصنوعی قرار می گیرند. نشانه استفاده از گازهای سمی علیه تظاهرکنندگان ، بروز حالت تشنج پی در پی در مجروحان، لرزش بدن و دست و ناتوانی در تکلم آنها است. به بیمارستان های دولتی دستور داده شده برای مداوای مجروحان همکاری نکنند ولی بیمارستان های خصوصی همکاری خوبی با مردم و بیمارستان سیار در میدان دارند.
ساعاتی قبل از حمله نیروهای امنیتی یمن به میدان تغییر، شهرهای مختلف این کشور شاهد برگزاری مراسم روز جمعه مقاومت بود. دهها هزار نفر در میدان آزادی شهر تعز تظاهرات کردند. آنان حملات نیروهای امنیتی و اوباش به معترضان در صنعا، عدن و سایر مناطق کشور را محکوم کردند. این پنجمین جمعه پیاپی بود که مردم تعز در میدان آزادی تجمع و تظاهرات کردند.
دهها هزار نفر روز گذشته در روز جمعه مقاومت در استان عمران واقع در شمال صنعا در تحصن گسترده شرکت کردند و خواستار سرنگونی نظام حاکم بر یمن شدند. معترضان به مسئولان نظام حاکم نسبت به هر گونه حمله علیه تحصن کنندگان در شهرهای مختلف هشدار دادند. آنان اقدامات سرکوب، فساد و استبداد نظام حاکم را محکوم و بر لزوم محاکمه فوری عوامل سرکوب معترضان تاکید کردند. دهها یمنی مقیم آلمان هم در برابر سفارت کشورشان در برلین تجمع و به خشونت نظام حاکم علیه تظاهرکنندگان اعتراض کردند.
اکنون راه پیمایی های دهها هزار نفری دانش آموزان در عدن و تعز در جریان است و بر اساس برخی خبرها حداقل 3 نفر در تیر اندازی به سوی دانش آموزان در تعز مجروح شدند. گروه زیادی از مردم راه پیمایی به سوی استانداری تعز را آغاز کردند اما نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنان تلاش می کنند. 2 دانش آموز هم در جریان تلاش نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهرات دانش آموزی در عدن مجروح شدند.
صویر 1609**1491 شماره 151 ساعت 13:06 تمام

سرخط اخبار جهان