۲۱ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8000344
۰ نفر
عملیات کاهش فشار نیروگاه اتمی فوکوشیما در ژاپن آغاز شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/21 سیاسی.هسته ای.زلزله.راکتور وین- آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد، مقامات ژاپنی در نخستین ساعات بامداد روز شنبه به وقت محلی، برنامه ریزی برای کاهش فشار در نیروگاه هسته ای فوکوشیما را آغاز کرده اند.
به گزارش ایرنا، آژانس در بیانیه امروز خود افزود: هدف از انتشار بخار برای کاهش فشار، جلوگیری از انفجار احتمالی دیگ های هسته ای است که نشت بخار سمی از پیامدهای آن می باشد.
بنا به اعلام آژانس، براساس عملیات تخلیه ساکنان در گستره 10 کیلومتری نیروگاه فوکوشیما، تاکنون محدوده سه کیلومتری آن از سکنه خالی شده است.
آژانس روز گذشته پس از وقوع زلزله 9/8 ریشتری و سونامی پیامد آن در ژاپن، اعلام کرده بود در چارچوب عملیات مقابله، چهار نیروگاه اتمی این کشور به شیوه امن خاموش شده اند.
کانون زمین لرزه، 400 کیلومتری شمال شرق توکیو و عمق حدود 10 کیلومتری بستر اقیانوس آرام و شمار قربانیان و مفقودان آن نیز حدود دو هزار نفر گزارش شده است.
نوار سواحل شمال شرق ژاپن اکنون تقریبا به ویرانه های کاملی تبدیل شده که هزاران مامور امدادی و مردم در آن مشغول فعالیت هستند.
این زلزله که به عنوان بزرگترین زمین لرزه در 140 سال گذشته در منطقه ثبت شده است، سونامی با امواجی به ارتفاع 10 متر در مناطق ساحلی ژاپن، فیلیپین، هاوایی، اندونزی، تایوان و سواحل روسیه در اقیانوس را در پی داشت.
اروپام 1516**1545**2270** شماره 146 ساعت 12:57 تمام

سرخط اخبار جهان