از نیروگاه هسته ای فوکو شیما درشمال ژاپن مواد رادیو اکتیو نشت کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/21 اقتصاد.زلزله ژاپن.رادیو اکتیو تهران- منابع خبری اعلام کردند: از نیروگاه هسته ای فوکوشیما در شمال توکیو، مواد رادیواکتیو نشت کرده است.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، منابع خبری افزودند: این نیروگاه در اثر زلزله 8 ممیز 9 ریشتری روز جمعه به شدت آسیب دید. مقام های هسته ای ژاپن می گویند سوخت نیروگاه ممکن است در حال ذوب شدن باشد.
بر اساس این گزارش، آژانس ایمنی هسته ای ژاپن می گوید در اطراف نیروگاه فوکوشیما عنصر رادیواکتیو سزیم یافت شده که نشانگر آن است که سوخت هسته ای نیروگاه ممکن است آغاز به ذوب شدن کرده باشد.
به نوشته منابع خبری، آژانس ایمنی هسته ای ژاپن تاکید کرده افرادی که خارج از شعاع 10 کیلومتری منطقه تخلیه اطراف نیروگاه هستند، در معرض تهدید قرار ندارند.
بر پایه این گزارش، پیشتر و در پی از کار افتادن سیستم خنک کننده نیروگاه هسته ای فوکوشیما، مقام های ژاپنی ده ها هزار نفر از ساکنان مناطق اطراف این نیروگاه را از محل های سکونتشان منتقل کردند.
گزارش های قبلی از افزایش فشار راکتورهای آسیب دیده این نیروگاه حکایت داشت و گفته شده بود که تلاش برای کاهش فشار این نیروگاه ها، ممکن است به نشت مواد هسته ای منجر شود.
این گزارش می افزاید: پس از آنکه زلزله به سیستم های خنک کننده آسیب رساند، مقام های ژاپنی در پنج واحد راکتور این نیروگاه حالت فوق العاده اعلام کردند.
زلزله روز جمعه، شدیدترین زلزله ای است که تا کنون در ژاپن ثبت شده و گفته می شود بیش از یک هزار نفر در اثر وقوع سونامی ناشی از آن در سواحل شرقی ژاپن کشته شده اند. دولت ژاپن هزاران نیروی نظامی، صدها هواپیما و ده ها کشتی را روانه مناطق زلزله زده کرده است.
صویر1368**/1485 شماره 101 ساعت 11:25 تمام

سرخط اخبار جهان