۲۱ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8000276
۰ نفر
نادیده گرفتن حقوق زنان خدمتکار در جامعه سوریه ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/21 اجتماعی.خارجی.سوریه.خدمتکاران دمشق - حدود 200 هزار خدمتکار زن در سوریه که بیشتر آنان از کشورهای فقیر آسیایی هستند در خانواده های افراد ثروتمند سوری به عنوان خدمتکار مشغول هستند که از اولین حقوق انسانی شان محروم هستند.
پایگاه اینترنتی کلنا شرکاء در گزارشی در این زمینه با اعلام آمار یاد شده نوشت : در گذشته برخورد با خدمتکاران به ویژه خدمتکاران زن در سوریه مانند برخورد خانواده ها با یکی از اعضای خود بود و برخورد زشت با آنان را عیب می دانستند.
با مرور زمان و در پی تغییرات اقتصادی و اجتماعی که در جوامع مختلف به خصوص جامعه سوری مانند کار کردن زنان خانواده ها با درآمد متوسط در خارج از منزل ایجاد شد ، اکنون دیگر استفاده از خدمتکاران زن مختص به خانواده های ثروتمند نیست.
خانواده های طبقه متوسط نیز امروز نیازمند استفاده از کارگران زن در خانه هستند، چرا که زنان این خانواده ها مجبورند تا ساعت های طولانی در خارج از خانه مشغول کار باشند.
در نتیجه تغییرات اقتصادی و اجتماعی که طی دو دهه اخیر در جامعه سوری ایجاد شد به ویژه از ابتدای دهه اخیر و به تقلید از کشورهای حوزه خلیج فارس ، امروزه استخدام خدمتکاران زن خارجی در جامعه سوریه نیز رواج فراوانی یافته است.
با افزایش تعداد خدمتکاران زن در سوریه مشکلات آنان و چگونگی زندگی این افراد هم افزایش یافت و هر روز اخباری در این زمینه در روزنامه ها و رسانه های سوریه منتشر می شود.
با بررسی ها مشخص شد که بسیاری از حقوق این خدمتکاران که توسط نخست وزیری سوریه تصویب شد، حتی در خانواده هایی که به برخورد خوب با این خدمتکاران شناخته شده اند، رعایت نمی شود.
در سال 2007 میلادی قانون شماره 62 صادر شده تا بنگاه های خصوصی اقدام به کارگیری خدمتکاران زن برای خانواده ها کنند، این در حالی است که در این بند قانون اشاره ای به حقوق این خدمتکاران نشده است.
در قانون شماره 81 سال 2006 صادره از سوی نخست وزیری سوریه نیز درباره تنظیم بنگاه ها و شروط استخدام خدمتکاران زن و حقوق آنها شرح داده شد.
بر اساس این قانون برای استخدام خدمتکاران باید قرار داد تنظیم شود که در آن مدت کار، حقوق ماهانه، تامین لباس، غذا، دارو، مکان قابل قبول برای خواب و استراحت، تعهد به پرداخت حقوق ماهیانه خدمتکار در پایان هر ماه مشخص شد و همچنین در صورتی که خدمتکار بخواهد صاحب خانه باید کمک های لازم را برای ارسال دستمزد وی به خارج بر حسب قوانین کشور ارائه کند.
ولی امروزه بر خلاف قوانین موجود خدمتکاران زن حق شکایت از برخورد بد خانواده ها را ندارند و در صورت مراجعه به بنگاه ها با برخورد بدتر آنها مواجه شده و مجددا به همان خانواده بازگردانده می شوند و اغلب این خدمتکاران با نارضایتی در برخی خانه ها مشغول هستند.
مکان مناسب برای خواب ، غذای مناسب، زمان استراحت جز در ساعات محدود آخر شب، نداشتن مرخصی، تماس نداشتن با خانواده و یا دوستان در چند ماه متوالی ، قطع ارتباط با دیگر خدمتکارانی که از یک کشور هستند و اجازه ندادن برای تماشای تلویزیونی که حتی به زبان خدمتکار هم نیست از جمله مشکلات امروز خدمتکاران زن در سوریه است .
این مشکلاتی است که 90 درصد از خدمتکاران با خانواده هایی که برای آنها کار می کنند رو به رو هستند و در صورت اعتراض مورد اذیت و آزار جسمی و حتی در مواقعی مورد آزار جنسی قرار می گیرند.
کتک خوردن، سوزندان بدن خدمتکاران با ابزار مختلف مانند اتو و غیره، لاغری بیش از حد آنان به دلیل تغذیه نامناسب، مردن بر اثر ضربه وارده شدید به سر یا تغذیه نامناسب و توهین کلامی به آنان نیز از دیگر مشکلات این خدمتکاران در جامعه سوری است.
گزارش هایی از خودکشی خدمتکاران زن در سوریه در دست است که طی سه سال اخیر 20 نفر از آنان خودکشی کردند و صدها تن از آنان نیز از خانه های محل کار خود فرار کردند.
تنها بیش از یک درصد از خدمتکاران زن در سوریه اجازه استفاده از حقوق طبیعی خود از قبیل دیدار با دوستان خود و یا استفاده از لباس های جدید را داشته و با آنان مانند دیگر افراد خانواده برخورد می شود.
در ادامه این گزارش با اشاره به پخش فیلم ویدیویی از آثار وحشیانه برخورد با خدمتکار زن در خانه سامر المصری بازیگر معروف سوری و همسر وی افزود : این مساله موجب شد تا پرونده کارگران و خدمتکاران زن خارجی در سوریه باردیگر مورد بازبینی قرار گیرد.
مساله شکنجه خدمتکار زن در خانه یک بازیگر سوری تنها مساله از این دست نیست ، بلکه نمونه ای از برخورد غیر انسانی با خدمتکاران در جامعه است.
پایگاه کلنا شرکا افزود: ما از زنان خانواده های سوری می خواهیم تا حق طبیعی خدمتکاران را به آنان بدهند، دستمزد آنان باید بر اساس ساعات و یا ایام مشخص شود، از آنان در زمینه های دیگر استفاده نکنند و حقوق قانونی آنان را رعایت کنند.
دولت نیز لازم است تا با وضع قوانین لازم برای خدمتکاران زن زمینه را برای برخورد مناسب با آنان ، دادن غذا، پوشش و داروی مناسب، تهیه مکان مناسب و مستقل برای اقامت و خواب و استراحت خدمتکاران، مشخص شدن چارچوب کار آنان از قبیل کار در خانه و یا مراقبت از کودکان در زمان حضور نداشتن خانواده ها، مشخص کردن ساعت های کاری آنان در حدود 8 ساعت کار در هر روز ، استراحت و استفاده از تلویزیون در زمانی که کاری ندارند را به عنوان حقوق طبیعی خدمتکاران فراهم کند.
تعیین مرخصی هفتگی به خدمتکاران برای خارج شدن از منزل، تماس با هموطنانشان، تامین سرگرمی برای آنان، تعیین مرخصی سالانه بر اساس قانون کار، فراهم کردن زمینه برای تماس آنان با خانواده هایشان در فاصله های زمانی مشخص و معقول از دیگر حقوق خدمتکاران زن از دیدگاه پایگاه کلنا شرکاء است.
خدمتکاران همچنین باید حق ارائه شکایت به دستگاه های مربوطه دولتی را داشته باشند و باید برای کسانی که این خدمتکاران را مورد آزار و اذیت جسمی و جنسی قرار می دهند ، مجازاتی در قانون تعیین و اجرا شود.
پایگاه یاد شده در پایان با اشاره به این که دیگر زمان بردگی انسان ها به سر رسیده و این مساله با ارزش های جوامع منافات دارد ، خواستار برخورد بر اساس احترام به انسان و تسامح و بخشودگی نسبت به آنان شد.
خاورم1436**2133**3 شماره 078 ساعت 10:42 تمام

سرخط اخبار جهان