۲۱ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8000261
۰ نفر
اختصاصی/ تحلیلگر ارشد پاکستان: ادعای حمایت آمریکا از حقوق بشر پوچ و ابزاری است ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/21 سیاسی.پاکستان.آمریکا.نقض حقوق بشر اسلام آباد- تحلیلگر برجسته پاکستان با اشاره رفتارهای دوگانه آمریکا در صحنه بین المللی تصریح کرد:آمریکایی ها با اقدام های غیر انسانی خود در نقاط مختلف جهان نمی توانند مدعی دفاع از حقوق بشر باشند چرا که ادعای آنها در این زمینه ، پوچ و ابزاری است.
جمشید ایاز خان امروز (شنبه ) در گفت و گو با ایرنا افزود:افشای رسوایی هایی نقض حقوق بشر در زندان های ابوغریب و گوانتانامو، شکنجه زندانیان توسط عوامل سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا سیا و استفاده از روش های بازجویی خشن همگی نشان می دهد که حقوق بشر برای کاخ سفید معنایی ندارد.
وی گفت:گزارش های سالانه سازمان های مختلف بین المللی در زمینه حقوق بشر به ویژه پس از حادثه 11 سپتامبر 2001،حاکی از نقض گسترده حقوق بشر توسط آمریکا در داخل و خارج است.
ایازخان تصریح کرد:دیده بان حقوق بشر نیز در گزارش جهانی سال 2011 میلادی خود،به شدت از آمریکا در خصوص وجود شواهد بسیار دال بر تایید اعمال شکنجه بر زندانیان انتقاد کرده و این کشور به جای توجه بیهوده به مسایل داخلی سایر کشورها، باید پاسخگوی اقدام های غیر انسانی خود باشد.
ژنرال بازنشسته ارتش پاکستان با بیان اینکه عملکرد آمریکا در برخورد با حقوق بین الملل ،براساس اصل انتخاب بوده و آن دسته از کنوانسیون ها و معاهدات بین المللی امضا شده که منافع سیاسی، اقتصادی و نظامی واشنگتن را تضمین کرده باشد،اظهار داشت:آمریکا طی سال های اخیر با ادعای مبارزه با تروریسم به نقض گسترده حقوق بشر در داخل کشور خود و سایر کشورها مانند عراق و افغانستان پرداخته و در کنار آن از بزرگترین ناقض حقوق بشر (رژیم صهیونیستی ) در سرزمین های اشغالی فلسطین حمایت مالی، نظامی و سیاسی کرده است.
ایازخانتاکید کرد:سیاست های آمریکا در مبارزه با تروریسم جهانی و تلاش برای ایجاد امنیت، به دور از هرگونه اصول بوده و نقض حقوق بشر در داخل و هتک این حقوق و نیز چشم پوشی از نقض حقوق بشر در خارج، همچون استفاده از قدرت بی رویه در هر زمان و هر مکان، ضررهای جبران ناپذیری به عدالت و آزادی درجهان وارد ساخته و جهان را به محل ناامن و خطرناکی نسبت به سابق تبدیل کرده است.
وی با اشاره به شکنجه عافیه صدیقی دانشمند پاکستانی در زندان های آمریکا تصریح کرد:در زندان های آمریکا به راحتی شکنجه، رفتار وحشیانه و غیرانسانی و برخوردهای تحقیرآمیز انجام می شود و کرامت انسانی، قربانی جنگ آمریکا علیه تروریسم می شود.
عافیه صدیقی دانشمند پاکستانی به اتهام ارتباط با القاعده در مارس 2003 توسط پلیس فدرال آمریکا بازداشت و به بگرام در افغانستان منتقل و پس از تحمل شکنجه و آزارهای جنسی سربازان آمریکایی،به این کشور منتقل شد.
رییس سابق مووسسه مطالعات منطقه ای پاکستان با تاکید بر اینکه صدیقی حافظ قرآن بوده و در زندان نیز همواره به قرائت قرآن مشغول است،تصریح کرد: زندانبانان آمریکایی در یکی از شکنجه هایی که به این زن مسلمان روا داشته اند به وی گفته اند که یا باید پا بر روی قرآن گذاشته و به توالت بروی و یا اینکه وی را لخت و عریان خواهند کرد.
ایازخان افزود:خشونت و رفتار وحشیانه روز افزون پلیس ایالات متحده علیه مسلمانان دراین کشور وبرخورد مقام های آمریکا سبب شده است که سازمان عفو بین الملل نیز به انتقاد از سیاست های حقوق بشری این کشور بپردازد.
وی دخالت های نظامی آمریکا در کشورهای مختلف جهان مانند افغانستان و عراق را نماد نقض حقوق بشر از سوی این کشور خواند و اظهار داشت:اشغال غیر قانونی کشورها و همچنین کشته شدن غیرنظامیان توسط نیروهای آمریکایی، تنها نمونه های کوچکی از اقدام های کشور مدعی حمایت از حقوق بشر است.
ایاز خانگفت:آمریکا در همه زمینه ها از جمله حمایت از حقوق بشر دروغگو و فریبکار است چرا که تلاش دارد افکار عمومی جهانی را از موارد متعدد نقض حقوق بشر توسط عوامل نظامی و امنیتی خود، منحرف کند.
آساق 235** شماره 063 ساعت 10:22 تمام

سرخط اخبار جهان