۲۱ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 8000234
۰ نفر
احتمال نشت مواد رادیو اکتیو از نیروگاه های اتمی ژاپن ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/21 اجتماعی.ژاپن.زلزله.نیروگاه تهران- در پی وقوع شدیدترین زمین لرزه تاریخ ژاپن که تلفات و خسارات را در مناطق وسیعی از این کشور به جا گذاشته است، مقامات این کشور از احتمال نشت مواد خطرناک رادیو اکتیو از نیروگاه های اتمی آسیب دیده از زلزله خبر دادند.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، دو فاز نیروگاه اتمی فوکوشیما بر اثر زمین لرزه 8 و 9 دهم ریشتری روز گذشته آسیب جدی دیده و سیستم ها خنک کننده رآکتورهای آن از کار افتاده و موجب افزایش بیش از حد حرارت در آن شده است.
زمین لرزه ژاپن با فاجعه سونامی همراه شد و امواج سهمگین اقیانوس آرام با حمله ور شدن به سمت خشکی، ویرانی فراوانی به بار آورده است به طوری که ویرانی ناشی از سونامی به مراتب شدیدتر و بیشتر از ویرانی ناشی از زمین لرزه است.
دولت ژاپن به تمام ساکنان اطراف این نیروگاه هشدار داده تا خانه های خود را ترک کنند و چندین کیلومتر از نیروگاه دور شوند. تاکنون هزاران نفر از ساکنان اطراف نیروگاه فوکوشیما منطقه را ترک کرده اند.
بنا به گزارش رسانه های محلی ژاپن، بر اثر آسیب دیدن بخشی از رآکتورهای دو فاز از نیروگاه فوکوشیما، شدت اشعه در محوطه این نیروگاه و به ویژه در اتاق های کنترل آن به هزار برابر بیشتر از حد معمول افزایش یافته است.
دولت ژاپن برای اولین بار به خاطر احتمال مشکل ساز شدن نشت مواد و اشعه رادیو اکتیو از نیروگاه های اتمی این کشور حالت اضطراری اعلام کرده است.
بر اساس تازه ترین آمار از میزان تلفات زمین لرزه ژاپن، این سانحه تاکنون 573 کشته و صدها مفقود داشته است و با توجه به شدت و گستردگی خسارات و ویرانی های ناشی از این زمین لرزه، پیش بینی شده است آمار تلفات به بیش از یک هزار نفر برسد.
همچنین کارشناسان میزان خسارت مالی ناشی از زمین لرزه روز گذشته ژاپن را دهها میلیارد دلار برآورد کرده اند.
صویر/ 1609**1723 شماره 036 ساعت 09:28 تمام

سرخط اخبار جهان