۳ اسفند ۱۳۹۰،‏ ۱۴:۲۳
کد خبر: 80000519
۰ نفر

تهران - 114 سند مربوط به ايران و جنگ جهاني دوم به مناسبت هفتادمين سالگرد اشغال ايران توسط متفقين در ساختمان آرشيو ملي به نمايش در آمد.

رییس گروه اطلاعات آرشیو ملی ایران روز چهارشنبه در حاشیه همایش ملی 'ایران و جنگ جهانی دوم 'در مورد این نمایشگاه به خبرنگار ایرنا گفت: 114 سند مربوط به این واقعه در این نمایشگاه در معرض دید قرار گرفته است.

'نسرین نگاهبان' به محتوای این اسناد اشاره كرد و با تقسیم بندی آنها در چند موضوع، افزود: موضوعات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و پیامدهای بهداشتی و سلامتی در این اسناد نشان داده شده است.

وی گفت: 16 قطعه عكس و یكسری اسناد مربوط به خسارات های ناشی از جنگ نیز در معرض نمایش قرار گرفته است.

نگاهبان در مورد اسناد سیاسی به نمایش در آمده گفت: مهمترین سند، بیانیه دولت ایران و اعلام بی طرفی در جنگ جهانی دوم است؛ همچنین اعلامیه دولت وقت به فرمانداری های كل كشور و تاكید به مردم جهت حفظ خونسردی در دوران اشغال كشور و نیز اعلامیه های كه در آن از اتباع خارجی خواسته شده تا از هر نوع اقدامی كه منافی با بی طرفی ایران باشد خودداری كنند، از دیگر اسناد این حوزه است.

رییس گروه اطلاعات آرشیو ملی ایران، بحران نان، قحطی و گرسنگی، مالیات و گمرك را از اسناد اقتصادی به نمایش در آمده در این نمایشگاه عنوان كرد.

وی، ورود متفقین به شهرهای مختلف در گزارش ماموران دولتی و اقدامات این نیروها در شهرهای كشور را از جمله اسناد نظامی به نمایش در آمده دانست و گفت: دستگیری مدیران نشریات و روزنامه ها و دخالت در محتوای مطالب آنها و بد اخلاقی های فرهنگی نیز از اسناد مرتبط با موضوعات فرهنگی است.

نگاهبان افزود: بخش دیگر نمایشگاه به اسناد مرتبط با پیامدهای بهداشتی و سلامتی اختصاص دارد و در آن ورود مهاجران لهستانی به كشور، شیوع بیمارهای مسری ناشی از جنگ و ممنوعیت مردم برای نزدیك شدن به اردوگاه ها نمایش داده شده است.

وی این اسناد را قطره ای از دریای اسناد مرتبط با وقایع و رویدادهای گذشته عنوان كرد و گفت: سازمان آرشیو ملی ایران همواره بر روی محققان و پژوهشگران باز است.

نگاهبان، ساعت كار این نمایشگاه را از ساعت 8:30 تا 14 عنوان كرد.

همایش ملی 'ایران و جنگ جهانی دوم' در ساختمان آرشیو ملی با حضور 'اسحاق صلاحی' رییس سازمان اسناد و كتابخانه ملی و جمعی از مسوولان برگزار شد.

فراهنگ ** 1630 ** 1071

سرخط اخبار فرهنگ