۱۲ اسفند ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7998539
۰ نفر
کرزی گفت و گوی مستقیم با طالبان را تایید کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/12/12 سیاسی.طالبان.مذاکره.کرزی کابل- درحالی حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان گفت وگوی مستقیم با طالبان را تایید می کند که نقش حمایتی و پشتیبانی ویژه آمریکا و انگلیس از این مذاکره آشکار شده است.
به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، اینک آمریکا و انگلیس تامین کننده بیشترین سربازان نظامی مستقر در افغانستان هستند که برای نابودی طالبان به این کشور آمده اند.
کرزی دو روز پیش زمانی که در لندن به سر می برد در گفت وگو با رسانه های انگلستان گفت: دولت وی و کشورهای غربی حامی این دولت برای پایان مسالمت آمیز جنگ افغانستان با طالبان تماس هایی دارند.
وی اظهارداشت که دولت افغانستان با برخی از اعضای طالبان گفت و گوهای مستقیم دارد.
رییس جمهوری افغانستان همچنین گفت: نمایندگان آمریکا و انگلستان نیز با طالبان تماس دارند اما ضروری نیست این تماس ها با افرادی از طالبان باشد که دولت افغانستان با آنان در گفت و گوست.
کرزی پیش بینی کرده است که عملی شدن نتایج مذاکره با طالبان امکان دارد از یک تا سه سال آینده به طور بیانجامد.
این سخنان درحالی است که رسانه های افغانستان طی هفته جاری به ویژه پس از عزیمت رییس جمهوری این کشور به انگلستان به صورت گسترده اعلام کردند که کرزی برای مذاکره با طالبان به انگلستان رفته است.
موضوع مذاکره با طالبان برای نخستین بار چندماه گذشته فاش و اعلام شد که آمریکا بشدت طرح گفت و گو با طالبان را دنبال می کند.
برخی رسانه های آمریکایی همان زمان نوشتند که موضوع گفت و گو با طالبان از یکسال گذشته جریان دردستور کار بوده است.
حتی برخی رسانه های غربی طی روزهای گذشته از ارتباط پنهانی آمریکا با طالبان پرده برداشتند و اعلام کردند که واشنگتن برای کاهش حملات طالبان در جنگ افغانستان مبالغ هنگفتی از مالیات های شهروندان آمریکا را به عنوان رشوه به این گروه پرداخت کرده است.
به دنبال علنی شدن موضوع مذاکره با طالبان، دولت افغانستان شورای عالی صلح در این کشور به ریاست برهان الدین ربانی را تشکیل و تلاش ها برای توسعه روند صلح را افزایش داد.
شورای عالی صلح در این زمینه حتی دو هفته پیش نامه ای به مقام های دولت آمریکا نوشت و خواستار آزادی برخی اعضای طالبان از زندان گوانتانامو شد.
کرزی از آزادی این افراد حمایت کرده است.
مشهورترین چهره طالبان که اینک در زندان گوانتانامو به سر می برد خیرالله خیرخواه است که از اعضای سابق کابینه طالبان به شمار می رود.
دولت افغانستان آزادی این اعضای طالبان را در تسریع روند مذاکره با طالبان موثر می دانند اما همزمان برخی کارشناسان و گروههای سیاسی در افغانستان دولت را به نادیده گرفتن خشونت های طالبان متهم می کنند.
این گروهها می گویند که روند صلح را در صورتی قبول دارند که طالبان که حملات مختلفی در کشور انجام داده اند و دهها نفر را کشته اند مجازات شوند.
حتی برخی تحلیلگران سیاسی مخالف دولت افغانستان اعلام می کنند که در شرایط کنونی صلح با طالبان، سرآغاز جنگ های داخلی در این کشور خواهد شد.
با این حال، دولت افغانستان همزمان بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکید دارد و معتقد است که در صورت افزایش دامنه صلح با گروههای مخالف مسلح و خروج نیروهای ناتو، امنیت به این کشور باز می گردد.
کرزی حتی آغاز سال جدید خورشیدی را زمان شروع واگذاری مسوولیت های امنیتی به نیروهای افغان در این کشور اعلام کرده است.
طالبان که پیشتر شرط هرگونه مذاکره را خروج نیروهای خارجی از افغانستان اعلام کرده بود همزمان با تشدید موضوع مذاکره با دولت افغانستان، حملات خود طی دو هفته گذشته در نقاط مختلف این کشور را افزایش داده است.
در نتیجه این حملات تعداد زیادی از شهروندان غیرنظامی افغان کشته شدند.
براساس گزارش ها در نتیجه عملیات نیروهای خارجی، درگیری های مسلحانه و انفجارها طی دو هفته گذشته حدود 180غیرنظامی در افغانستان کشته و بیش از این تعداد زخمی شده اند.
برخی کارشناسان تشدید عملیات های طالبان در این شرایط که موضوع مذاکره آنان با دولت افغانستان بیش از هرزمانی پررنگ تر شده را نمایش قدرت خود برای تحمیل بیشتر شرایط مدنظرشان در مذاکره با دولت افغانستان و غربی ها گمانه زنی می کنند.
درحالی آمریکا و انگلستان از مذاکره با طالبان حمایت می کنند که 10 سال پیش این کشورها نیروهای نظامی خود را با هدف نابودی طالبان به افغانستان گسیل کردند.
10سال حضور نظامی در افغانستان نه تنها به نانودی طالبان نیانجامیده بلکه حال باید به این گروه باج بدهند تا حاضر به گفت و گو شود.
معلوم نیست طالبان در پیش شرطهای گفت و گو چه شرایطی را تحمیل کنند، اما برخی تحلیلگران افغان، دولت را متهم می کنند که قصد دارد طالبان را در قدرت سهیم سازد.
البته همین افراد همزمان اعلام می کنند که طالبان اینک با طالبان 10سال پیش تفاوت هایی کرده اند به طوری که مثلا در بحث پوشش زنان یا موسیقی حساسیت کمتری نشان می دهند.
در این شرایط که دولت افغانستان با بهره گیری از ظرفیت های منطقه ای و داخلی کشورش قصد دارد به توسعه روند صلح دامن بزند معلوم نیست که آیا همه اهداف مدنظر این دولت و کشورهای غربی حامی مذاکره با طالبان محقق خواهد شد یا خیر.
اخیرا شورای عالی صلح برای جلب نظر کشورهای منطقه در این زمینه به پاکستان و عربستان سعودی نیز سفرهایی داشته است.
برخی منابع شمار افراد وابسته به طالبان را حدود 30هزار نفر برآورد می کنند.
موضوع گفت و گو با طالبان و حمایت آمریکا از این طرح درحالی است که یکماه پیش فرمانده آمریکایی مستقر در افغانستان پیش بینی کرد که همزمان با فصل بهار، جنگ سختی را با طالبان در پیش خواهند داشت.
ژنرال دیوید پترائوس گفته بود: روستاییان جنوب افغانستان باید تسلیح شوند و در جنگ علیه طالبان ما را کمک کنند زیرا هیچکس بهتر از صاحبخانه نمی تواند از خانه اش مراقبت کند.
اگرچه اظهارات این فرمانده آمریکایی بشدت واکنش مردم و مقام های افغانستان را به دنبال داشت و گفتند که افغانستان عراق نیست که مردم را تسلیح کنند زیرا این کار به جنگ های داخلی می انجامد، اما این واکنش آمریکا درحالی که بشدت از مذاکره با طالبان حمایت می کند، تامل برانگیز به نظر می رسد.
کارشناسان، حمایت آمریکا از مذاکره با طالبان را شکست و استیصال این کشور در جنگ افغانستان می دانند و می گویند با صرف سالانه میلیاردها دلار هزینه، آمریکا در افغانستان نه تنها نتوانسته طالبان را شکست دهد بلکه روز به روز بر شمال تلفاتش افزاش یافته است.
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دو هفته پیش بودجه 110میلیارددلاری را برای افزایش دامنه جنگ افغانستان به مجلس این کشور پیشنهاد کرد.
سال گذشته بیش از 700 نظامی ناتو در افغانستان کشته شدند که عمده آنان آمریکایی بودند و این مهم کشورهای غربی را تحت فشار سنگین افکارعمومی کشورشان قرار داده است.
شمار نیروهای نظامی خارجی در افغانستان اینک 150هزار نفر اعلام می شود که یکصدهزار نفر آنان آمریکایی هستند.
آساق **569** شماره 106 ساعت 17:18 تمام

سرخط اخبار جهان