۱ دی ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7986131
۰ نفر
چینی ها این بار درپی تسخیر فضا ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/10/01 علمی آموزشی.چین.فضا.علمی پکن - برنامه فضایی چین با اهداف بلندمدت وتوسعه یافته تری دنبال می شودکه عمده ترین آن ساخت یک ایستگاه فضایی تا سال 2020 میلادی و فرستادن یک کاوشگر به مدار کره مریخ درسال 2013 میلادی است.
به گزارش ایرنا ، اگرچه چین دراین زمینه ازهمتایان آمریکایی و روسی خود عقب تر است اما این کشور بشدت درپی توسعه برنامه های فضایی خود حتی با جلب همکاری و مشارکت کشورهای خارجی و عمیق شدن درماموریت های فضایی است.
چین برنامه های چشمگیری برای سال های آینده طراحی کرده است که ازآن جمله این کشور می خواهد ایستگاه فضایی خود را درچارچوب برنامه فضایی سرنشین دار ایجاد کند که سه فضانورد می توانند دراین ایستگاه اقامت کنند.
ماموریتی که پیش زمینه آن را باید پرتاب اولین فضاپیمای سرنشین دار این کشور درسال 2003 میلادی با یک فضانورد دانست.
چین امیدوار است اولین سامانه ایستگاه فضایی بدون سرنشین خود با نام تیان گونگ (چینی ها در کاخ آسمانی ) در سال 2011 میلادی پرتاب شود و سپس سامانه های دیگر و بخش های دیگر ایستگاه و بعد هم فضانوردان اعزام خواهند شد تا ایستگاه برای فضانوردان و تحقیقات مورد نظر فضایی آماده شود.
این ایستگاه فضایی چین با کپسول های شن جو ساخته و با راکت های مدل لانگ مارچ ساخت چین به فضا پرتاب می شود.این بدان معناست که چین پس از روسیه و آمریکا به سومین کشور جهان تبدیل شده است که قادر به انجام این گونه فعالیت های فضایی است.
همه این برنامه ها درحالی طراحی شده که چین بتازگی موفقیت خود در پرتاب ماهواره کاوشگر مدل چانگ یی - 2 را جشن گرفته است.
ماهواره ای که دراکتبر پرتاب شد ودر مدار ماه قرار گرفت و اولین تصاویر آن از دومین ماموریت کره ماه چین به زمین ارسال شده است که بخش های شمالی ماه موسوم به خلیج رنگین کمان ها را نشان می دهد.
این موفقیت برای چین حایز اهمیت است. مقام های این کشور گفته اند برای اکتشافات عمیق و استفاده صلح آمیز از فضا به تلاش برای دستیابی به فن آوری های نوین ادامه خواهند داد.
اگرچه چین مستقیما درباره فرستادن انسان به ماه اعلام نظر نکرده است اما کارشناسان بر این باورند که چنین برنامه ای تنظیم شده است.
برای نمونه طرح ایستگاه فضایی و بررسی های قمری و ارسال کاوشگرهای جستجوگر منحصرا برای همین هدف است.
چین برای اکتشاف مریخ و فرستادن کاوشگر در مدار آن برنامه هایی دارد که در صورت تحقق، اولین کاوشگر مریخ این کشور در سال 2013 میلادی پرتاب خواهد شد تا و در مدار مریخ قرار گیرد.
چین درسال 2010 میلادی 14 راکت حامل پرتاب کرد که این بیشترین ماموریت فضایی این کشور در طول یک سال محسوب می شود.
باوجود تلاش هایی که چین برای گسترش نفوذ خود در عرصه فضایی انجام می دهد ، هو جین تائو رییس جمهوری چین گفت که کشورش بدنبال استفاده صلح آمیز از فضا است و بارها مخالفت کشورش را از اهداف نظامی و غیرصلح جویانه در عرصه فضا اعلام کرده است.
اساق ** 275 ** 2100 ** **1569 1064 شماره 059 ساعت 11:54 تمام

سرخط اخبار جهان