فرمانده ارتش انگلیس: غرب نمی تواند القاعده را شکست دهد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 سیاسی.انگلیس.افغانستان.القاعده لندن - فرمانده جدید ارتش انگلیس تاکید کرد: غرب نمی تواند گروه القاعده و دیگر تشکل های شبه نظامی وابسته به آن را شکست دهد.
به گزارش ایرنا، ژنرال سر دیوید ریچاردز در مصاحبه با ساندی تلگراف ویژه نامه روزهای یکشنبه دیلی تلگراف گفت: شکست دادن گروههای شبه نظامی اسلامی ضرورت ندارد و هرگز قابل دستیابی نیز نمی باشد.
وی در عین حال گفت که غرب می تواند القاعده و گروههای وابسته به آن را تحت محاصره و کنترل نگه دارد تا از خطرات و تهدیدات امنیتی آنها علیه مردم از جمله در انگلیس جلوگیری کند.
این فرمانده 58 ساله ارتش انگلیس که ماه گذشته این مسئولیت را برعهده گرفت، در عین حال افزود: تهدیدات القاعده و گروههای وابسته به آن می تواند تا مدت 30 سال امنیت ملی انگلیس را با خطراتی مواجه کند.
وی مدعی شد که جنگ غرب با ایدئولوژی مضر و خطرناک القاعده با جنگ علیه آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم قابل مقایسه است.
ژنرال ریچاردز در بخش دیگری از این مصاحبه پذیرفت که ارتش و دولت انگلیس به یک میزان در عدم درک کامل واقعیات موجود در عرصه افغانستان مقصر هستند و اعتراف کرد که مردم افغانستان بتدریج از عدم توانایی ناتو برای عمل به وعده های خود در افغانستان خسته می شوند.
انگلیس در حال حاضر حاضر حدود 10 هزار نظامی در افغانستان دارد که عمدتا در استان ناامن هلمند مستقر هستند. از سال 2001 تاکنون نیز 343 نظامی انگلیسی در افغانستان کشته شده اند.
فرانک گاردنر تحلیلگر امور دفاعی شبکه بی بی سی با اشاره به مصاحبه فرمانده ارتش انگلیس گفت: سخنان ژنرال ریچاردز نشانگر نوعی واقع گرایی جدید در محافل ضدتروریسم انگلیس و آمریکا است.
وی افزود: بیان چنین نکاتی حدود پنج سال پیش ممکن بود به عنوان اعتراف به شکست تلقی شده و باعث عصبانیت بسیاری شود.
ژنرال دیوید ریچاردز در ادامه مصاحبه با ساندی تلگراف گفت: بهترین سلاح برای مقابله با القاعده استفاده از روش های پیشگیری و ارتقا آموزش و دموکراسی است.
فرمانده ارتش انگلیس افزود: من در حال حاضر هیچ دلیل و زمینه ای برای ورود مجدد ارتش انگلیس به جنگ هایی نظیر جنگ افغانستان و عراق در کشورهای دیگر نمی بینم.اما اینکه از هم اکنون بگوییم هیچ گاه در آینده نیز چنین اتفاقی نخواهد افتاد، سخنی احمقانه است.
اروپام 345** شماره 040 ساعت 11:33 تمام

سرخط اخبار جهان