۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7980019
۰ نفر
رییس انجمن دوستی ایران و روسیه: گروه 5+1 با نشان دادن حسن نیت خود به حقوق هسته ای ایران احترام گذارد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 سیاسی.ایران.روسیه.5+1 مسکو - پروفسورآلکساندر پالیشوک رییس انجمن دوستی ایران و روسیه با بیان اینکه مذاکرات آتی گروه 5+1 با ایران می بایست بدون اعمال فشار و تهدید و براساس احترام به حقوق هسته ای ایران انجام شود،گفت:گروه 5+1 با نشان دادن حسن نیت خود، به حقوق هسته ای ایران احترام گذارد.
پالیشوک امروز یکشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا در مسکو گفت: مذاکرات آتی گروه 5+1 با ایران فرصت خوبی برای تبادل نظر درباره همکاری و پرداختن به موضوع هسته ای است.
وی گفت: گروه 5+1 در دور جدید مذاکرات با ایران باید از طرح خواسته هایی که مغایر با منافع ملی ایران است بپرهیزد چرا که چنین رویکردی روند مذاکرات را به بن بست می کشاند.
پروفسور پالیشوک با بیان اینکه ایران برای مذاکره با 5+1 آماده می باشد گفت: اما تهران بهیچوجه حاضر به فدا کردن منافع ملی خود نیست و خواهان انجام مذاکرات برابر بر اساس اصل احترام به حقوق این کشور است.
کارشناس ارشد روس گفت: بدیهی است که گروه 5+1 در سالهای اخیر از ایران خواسته هایی مطرح کرده است که قبلا از هیچ کشور دیگری مطالبه نشده است و این رویکرد تبعیض آمیز است.
رییس انجمن دوستی ایران و روسیه، علت اصلی این رویکرد گروه 5+1 را تاثیر آمریکا بر آن دانسته که سیاستی خصمانه در قبال ایران دنبال می کند.
وی گفت: آمریکا درخواست های غیر منطقی از ایران دارد و این موضع غیرسازنده واشنگتن هیچ تغییری نکرده است.
کارشناس ارشد روس گفت: هدف آمریکا ممانعت از پیشرفت و ترقی ایران است و در سه دهه اخبر این سیاست محور سیاست خارجی آمریکا را تشکیل داده است.
وی گفت: فشارهای آمریکا بر ایران ازجمله اعمال تحریم های یکجانبه علیه این کشور غیرقانونی می باشد زیرا که بر ادعاهای بی اساس و واهی همچون تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای استوار شده است.
رییس انجمن دوستی ایران و روسیه گفت: آمریکا تلاش می کند بر تمام کشورهای جهان حکومت کند اما ایران کشور مستقل است و با سیاست های سلطه جویانه آمریکا مقابله می کند.
وی گفت: سیاست های آمریکا در خاورمیانه هم بر کنترل منابع عظیم انرژی این منطقه متمرکز بوده و استفاده از مبارزه با تروریسم که واشنگتن آن را دستاویز هجوم به عراق و اقغانستان قرار داده است هم در واقع سرپوشی برای این سیاست است.
کارشناس ارشد روس درباره سیاست های روسیه درقبال موضوع هسته ای ایران گفت : مسکو خواهان تنش زدایی در قبال مسئله هسته ای ایران است و تلاش می کند مناسبات و همکاری ها با ایران را توسعه دهد.
وی با بیان اینکه روسیه باید در قبال مسئله هسته ای ایران موضع گیری مستقلی داشته باشد ، گفت: مسکو نباید تحت تاثیر القائات واشنگتن درباره ایران قرار گیرد.
کارشناس ارشد روس گفت: متاسفانه مسئله خودداری روسیه از تحویل مجموعه های پدافند موشکی اس-300 به ایران ، واقعه ای ناخوشایند بود اما دو کشور باید تلاش های خود را بر گسترش همکاریها و استفاده از فرصت های عظیم در عرصه های اقتصادی و بازرگانی متمرکز کنند.
پالیشوک گفت: بازرگانان روس علاقمند به گسترش روابط و مراودات بازرگانی با ایران هستند و دو طرف باید از فرصت های موجود برای توسعه روابط دوجانبه استفاده کنند.
وی گفت: روسیه از تحریم های اقتصادی و یکجانبه آمریکا علیه ایران بهیچوجه حمایت نمی کند و آن را غیرقانونی و غیرقابل اجرا می داند.
انجمن دوستی ایران و روسیه یک انجمن روسی غیردولتی است که حدود 200 کارشناس متخصص امور ایران و ایرانشناس در آن عضویت دارند.
اروپام**/2242 1773 شماره 036 ساعت 11:24 تمام

سرخط اخبار جهان