۲۳ آبان ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7980011
۰ نفر
دستان خالی اوباما از نشست گروه 20 ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 سیاسی.اوباما.آسیا.ژاپن گروه تحقیق و تفسیر خبر- رییس جمهوری آمریکا در حالی زحمت سفر به کره جنوبی را برای شرکت در نشست سران گروه 20 به جان خرید که در عمل از دستیابی به خواسته اصلی خود بازمانده است .
باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا که از چهاردهم آبان ماه پا به قاره کهن گذاشت، موجی از اعتراض ها و نارضایتی های عمومی را در هند و اندونزی پشت سر گذاشت تا به اجلاس سران گروه 20 در سئول برسد.
با این حال، همانطور که با توجه به نتایج کم اثر اجلاس وزرای دارایی این گروه در نخستین روز آبان ماه پیش بینی می شد، شمشیر آمریکا برای بریدن گوش چین کندتر از تصور اوباما بود.
رییس جمهوری آمریکا مدت هاست در جست و جوی مسببان رکود اقتصادی کشور خود، انگشت اتهام را به سوی سیاست های پولی کشورهای دیگر همچون چین گرفته است . با این حال، برخی کشورهای اروپایی همچون آلمان، آمریکا را نیز در ردیف متهمان اصلی بحران اقتصادی جهانی نشانده اند.
اختلاف نظرها در این زمینه تا آنجا پیش رفت که حتی نشست اول آبان ماه، در یافتن موضوع جلسه سران به مشکل برخورد تا شائبه هایی درباره دلایل تشکیل آن ایجاد شود.
تیموتی گایتنر وزیر دارایی آمریکا، با پیشنهاد محدود کردن مازاد موازنه بازرگانی میان اعضای گروه 20 به چهار درصد درآمد ناخالص داخلی ملی این کشورها وارد مذاکرات شده بود؟ چراکه آمریکا با انتقاد از سیاست های ارزی چین و پایین نگهداشتن ارزش یوان (واحد پول این کشور)، این امر را سبب از بین رفتن فرصت های شغلی در ایالات متحده می داند.
به ادعای این کشور، غیرطبیعی بودن بهای پایین کالاهای صادراتی چینی سبب ایجاد تراز منفی و افزایش واردات نسبت به صادرات در آمریکا شده است.
با این حال چین اعلام کرد بالا رفتن مازاد تجاری این کشور و مشکلات دیگر آمریکا چون بیکاری ناشی از ارزش ارزی چین نیست. چین استدلال می کند سیاست پولی غرب باعث سرازیر شدن سرمایه گذاری ها به طرف آسیا و دخالت اجباری دولت ها در بازارهای پولی می شود.
به هر شکل، چهار سرفصل کلی نرخ مبادلات ارز، شبکه های امنیت مالی جهانی، اصلاح نهادهای مالی بین المللی و الگوی جدید توسعه در حالی از سوی لی میونگ باک رییس جمهوری کره جنوبی، برای نشست سران مطرح شد که پیش از آن، مان موهان سینک نخست وزیر هندوستان، گروه 20 را به دو بخش کشورهای بدهکار همچون آمریکا و انگلیس و کشورهای بستانکار با ذخایر ارزی فراوان مانند چین تقسیم کرده بود.
پیشنهاد آمریکا برای محدود کردن مازاد موازنه بازرگانی با توجه به حضور کشورهای آلمان، روسیه و عربستان سعودی در گروه 20 با رقم بالاتر از چهار درصد تولید ناخالص داخلی موازنه بازرگانی، در شرایطی با بی اعتنایی روبرو شد که برخی کشورها با انتقاد از سیاست اخیر چاپ 600 بیلیون دلار توسط آمریکا، واشنگتن را به تلاش برای تضعیف نرخ برابری دلار با دیگر ارزهای جهانی متهم می کنند.
از سوی دیگر، جریان سرمایه به کشورهای در حال توسعه ای همچون تایلند و اندونزی، روند قابل اطمینانی را نوید نداده و این کشورها در هراس از بحران های ناخواسته آتی هستند.
به هر صورت، نشست دو روزه سران در سئول بیست و دوم آبان ماه با صدور بیانیه ای خنثی به کار خود پایان داد.
ساخت تاسیسات زیربنایی، توسعه منابع انسانی، سرمایه گذاری بخش خصوصی، اشتغال زایی، امنیت غذایی، بسیج منابع مالی و تبادل اطلاعات، تداوم همکاری های چندجانبه برای کاهش نبود توازن تجاری و اختصاص 6 درصد از سهمیه صندوق بین الملی پول به اقتصادهای درحال رشد از جمله مندرجات این بیانیه بود.
بی نتیجه ماندن مهمترین نقطه اختلاف آمریکا و چین - تنظیم سامانه های نرخ تبادلات ارزی- سبب شد تا اوباما سئول و نشست گروه 20 را با نارضایتی، به سوی توکیو برای شرکت افتخاری در اجلاس همکاری های اقتصادی آسیا- اقیانوسیه (اپک )، ترک کند.
گرچه قرارداد سه جانبه آمریکا، چین و ژاپن در بیست و دوم آبان ماه برای افزایش تجارت آزاد، تلاشی برای پنهان کردن دلخوری های واشنگتن از این ناکامی ارزیابی می شود، اما نگاه اقتصادی اوباما به آسیا را تغییر نمی دهد.
اشاره اوباما به اینکه آمریکا در حال رهبری دوباره بر آسیاست، در جمع سران اپک را باید به اذعان او درباره سیاست های اقتصادی آمریکا در منطقه آسیا افزود.
او با تاکید بر اینکه فرصت های زیادی در آسیا برای افزایش صادرات به برخی بازارهای دارای رشد سریع جهانی وجود دارد، حضور آمریکا در منطقه را بخشی از راهبرد شغلی واشنگتن اعلام کرد.
هجدهمین نشست اپک در حالی از روز بیست و یکم آبان ماه در شهر یوکوهامای ژاپن آغاز به کار کرد که 21 عضو آن به دنبال ایجاد یک منطقه آزاد تجاری در حوزه اقیانوس آرام هستند.
اوباما نیز از حضور تشریفاتی خود در این نشست هدفی جز توسعه سلطه اقتصادی آمریکا در آسیا نداشت ؟ امری که خود نیز بروشنی آن را مورد تاکید قرار داده است.
با وجود اینکه به گزارش بیست و دوم آبان ماه خبرگزاری آسوشیتدپرس، صادرات آمریکا طی پنج سال اخیر بیش از 60 درصد رشد داشته است، اما به گفته رییس جمهوری آمریکا سرنوشت آمریکا در گروی مشارکت اقتصادی است.
دلیل این موضوع، تاثیر صادرات بر کاهش بیکاری در این کشور است. به گزارش آسوشیتدپرس هر یک بیلیون دلار صادرات، از پنج هزار شغل حمایت می کند.
نرخ نزدیک به 10 درصد بیکاری در میان آمریکاییان سبب رویگردانی مردم این کشور از حزب دموکرات -حزب پشتیبان اوباما- در انتخابات یازدهم آبان ماه مجلس شد و اوباما نیز با اذعان به این شکست، در پی یافتن بازارهای جدید راهی طولانی ترین سفر خارجی خود شد.
اوباما کوشید تا با بستن قراردادهای کلان با کشورهای هند و اندونزی، اندکی امید را به میان آمریکاییان ببرد.
با این حال، میزان موفقیت راهبرد شغلی جدید واشنگتن در آسیا در گروی توافق های درون خانوادگی کشورهای قاره کهن و نوسان های آتی اقتصادی جهان است ؟ امری که با توجه به فضای مبهم موجود نمی توان چندان به آن امید داشت تحقیق ** 1358**1961 شماره 028 ساعت 10:37 تمام

سرخط اخبار جهان