داماتو: آمریکا حق ندارد در زمینه هسته ای به ایران بگوید چه باید بکند ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/08/23 سیاسی.آمریکا.ایران.هسته ای نیویورک - یکی از کارشناسان موضوعات سیاسی - نظامی آمریکا می گوید که استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، حق مسلم ایران است و آمریکا هیچ حقی ندارد که در زمینه انرژی هسته ای به تهران بگوید که چه باید بکند.
فرناندو داماتو افسر بازنشسته نیروی دریایی آمریکا به خبرنگار ایرنا در نیویورک گفت: ایرانیان تلاش می کنند آنچه که آمریکا دهها سال است دارد را، بدست بیاورند که در واقع تولید برق از طریق هسته ای برای مصارف داخلی است.
وی افزود: به نظر من ایران به دنبال تسلیحات هسته ای نیست و همه شواهد آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز همین را نشان می دهد.
این کارشناس سیاسی - نظامی آمریکا گفت که اگر مقامهای کاخ سفید نگران گسترش تسلیحات اتمی هستند و در این نگرانی صادق می باشند، باید جلوی هند، پاکستان، اسرائیل و کره شمالی را بگیرد؟ چرا در مقابل آنها سکوت کرده و در مقابل، مانع استفاده ایران از انرژی هسته ای در مصارف صلح آمیز می شود.
داماتو اظهارداشت: به نظر من آمریکا بیش از حد، دست در دست اسرائیل دارد و از هر طریقی که بتواند به اسرائیل کمک می کند.
وی به وضع فلسطینی ها و شعارهای واشنگتن برای تحقق صلح خاورمیانه پرداخت و گفت: ما باید کنار برویم و به فلسطینیها اجازه بدهیم تا دولت خود را داشته باشند. بیش از حد به اسرائیل اجازه داده ایم تا سیاست خارجی آمریکا را تحت نفوذ خود قرار دهد.
این کارشناس آمریکایی در بخش دیگری از این گفت وگو به سوء استفاده دولت آمریکا از 11 سپتامبر پرداخت و گفت ما به بهانه 11 سپتامبر به عراق و افغانستان حمله کردیم و گفتیم که می خواهیم اعضای القاعده را بگیریم.
داماتو افزود: ما در حالی تحت عنوان از بین بردن عاملان حمله تروریستی به افغانستان و عراق حمله کردیم که 15 نفر از هواپیماربایان اهل عربستان سعودی بودند و پول آنها هم از عربستان تامین شده بود، اسامه بن لادن هم تبعه عربستان است اما چرا آمریکا به عربستان حمله نکرد؟ ما حتی به عربستان 60 میلیارد دلار اسلحه هم فروختیم.
وی اظهارداشت: اوباما باید جنگ در افغانستان و عراق را تمام کند و نیروها را سریعا به کشور بازگرداند؟ او در اشتباه است.
این افسر بازنشسته ارتش آمریکا در ادامه به وضع غمبار بازنشسته های ارتش آمریکا بویژه آسیب دیدگان از لشکرکشی ها ازجمله ویتنام اشاره کرد و گفت: من در جنگ ویتنام شرکت کردم و افسر نیروی دریایی بودم.
وی افزود: متاسفانه با عامل نارنجی که ارتش آمریکا برای از بین بردن برگ درختان استفاده می کرد، صدمه دیدم و درست پس از این که از ویتنام برگشتم سکته قلبی کردم ؟ به دیابت مبتلا شدم و پنج تا از علائم مسمومیت با عامل نارنجی را دارم اما قادر به گرفتن امکانات از اداره امور کهنه سربازان نیستم.
داماتو گفت: نه تنها من، بلکه دو میلیون نفر از افراد نیروی دریایی آمریکا که در ویتنام خدمت کرده اند و با گاز عامل نارنجی در تماس بوده اند قادر به گرفتن کمک از دولت نیستند.
اروپام1504**360**/2252 شماره 011 ساعت 06:01 تمام

سرخط اخبار جهان