کارشناس ایتالیایی: ویروس استاکس نت علیه ایران طراحی شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/10 سیاسی.ویروس.ایران.ایتالیا رم - آنتونیو فورتزیری کارشناس امنیتی شرکت سیمانتک ایتالیا، گفت: ویروس استاکس نت Stuxnet که در رایانه های تاسیسات هسته ای ایران و صنایع چین دیده شد، برای حمله به سیستم های ایرانی طراحی شده است.
به گزارش روز شنبه ایرنا، این کارشناس ایتالیایی امنیت رایانه ای در گفت وگو با خبرگزاری رسمی ایتالیا آنسا، افزود: احتمالا این ویروس برای حمله به تاسیسات هسته ای ایران طراحی شده و پخش آن به سایر کشورها نیز تنها یک اثر جنبی آن و بخاطر پخش از طریق اینترنت بود.
وی اظهار داشت: 60 درصد رایانه های مبتلا به این ویروس در ایران قرار دارند و نخستین حملات نیز در این کشور مشاهده شد، بنابراین می توان نتیجه گرفت که احتمالا این ویروس برای حمله به سیستم های ایرانی طراحی شده است.
فورتزیری افزود: ویروس استاکس نت یک تهدید بسیار پیچیده است و توسط کسانی طراحی شده که بودجه بسیار زیادی در اختیار دارند که می تواند یک نهاد دولتی و یا یک سازمان بسیار بزرگ باشد.
وی گفت: برعکس ویروس های عادی که تنها در جهان مجازی سیر می کنند، ویروس استاکس نت می تواند در زندگی واقعی نیز تاثیر بگذارد؟ این ویروس می تواند کنترل رایانه های صنعتی را در اختیار بگیرد و یا سالن های کنترل الکترونیکی مانند باز و بسته کردن یک سد و یا اتصال و قطع جریان برق را کنترل کند.
آلکساندر مویسیو مدیر عامل روسی شرکت امنیت انفورماتیک کاسپر اسکای نیز در گفت و با آنسا گفت: تاکنون از جرایم سایبری صحبت می کردیم ولی احتمالا از این پس باید از تروریسم سایبری و خرابکاری سایبری صحبت کنیم که دیگر مساله ای اقتصادی نیست بلکه خطری فیزیکی محسوب می شود.
وی افزود: جهان جنایی با حمله به ایران و چین ثابت کرد که امکان تجاوز به جهان صنایع نیز وجود دارد، جهانی که همه روزه به همه غذا می رساند. این ویروس بدخیم برای ایجاد خرابکاری در تاسیسات و سیستم های صنعتی است و حمله ای این چنینی تنها به کمک یک دولت میسر است چرا که توسعه چنین ویروسی نیاز به یک سرمایه گذاری جدی اقتصادی و یک ساختار بسیار هماهنگ و ماهها زمان و آمادگی فنی نیاز دارد.
مویسیو اظهار داشت: اینطور نیست که یک نفر این ویروس را ساخته و آنرا پخش کرده باشد بلکه پشت آن یک فعالیت برنامه ریزی شده از سوی یک گروه بزرگ و با هدفی روشن - پنهان است.
کارشناس روس گفت: استاکس نت می تواند تمام سیستم های جهانی را آلوده کند و درک اینکه برای کدام زنجیره طراحی شده تقریبا غیرممکن است.
اروپام **1596*2171* 1514 شماره 100 ساعت 14:58 تمام

سرخط اخبار جهان