۱۰ مهر ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7972448
۰ نفر
پژوهشگر سوری: سفر اسد به ایران دارای دو جنبه مهم است ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/07/10 سیاسی.خارجی.سوریه.ایران دمشق - سامی مبیض پژوهشگر سوری گفت: سفر بشار اسد رییس جمهوری سوریه به تهران و گفت وگو با محمود احمدی نژاد همتای ایرانی اش دارای دو جنبه مهم اقتصادی و سیاسی است.
وی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این سفر دارای جنبه اقتصادی مهمی است که موجب تقویت بیش از پیش جنبه سیاسی روابط نیز می شود و آن موضوع توسعه و گسترش همکاری و هماهنگی اقتصادی میان تهران و دمشق است.
پژوهشگر سوری ادامه داد: از نظر سیاسی نیز این سفر ادامه هماهنگی در سطح بالا میان تهران و دمشق در ماه های گذشته بر سر سه موضوع مهم منطقه است.
به گفته مبیض، پرونده اول درباره عراق، خلاء سیاسی موجود درباره توافق همه طرف ها برای ابقای نوری مالکی در پست نخست وزیری و باز شدن صفحه تازه ای میان سوریه و مالکی در نتیجه سفر علی الدباغ سخنگوی دولت عراق و هیات ائتلاف دولت قانون به دمشق است.
وی افزود: موضوع دوم، مساله لبنان، اوضاع متشنج فعلی به خاطر مساله دادگاه بین المللی ، موضع سعدالدین الحریری نخست وزیر لبنان و ناتوانی هیات حاکم برای حل این مشکل است که نیازمند هماهنگی سطح بالا میان دو کشور می باشد.
این پژوهشگر سوری خاطر نشان کرد: پرونده سوم، گفت وگوهای فلسطینی - صهیونیستی است که با مشکل شهرک سازی مواجه است.
مبیض گفت: هماهنگی میان سوریه و ایران هرگز قطع نشده و نشانگر رشد طبیعی رابطه راهبردی است که از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال 1979 آغاز شد و تاکنون ادامه دارد.
وی درباره این موضوع که هماهنگی دو کشور سهم بسزایی در حل بحران تشکیل دولت عراق دارد، یادآور شد: عاقلان در آمریکا در سال 2006 از گزارش بیکر - هامیلتون دریافتند که بحران عراق بدون شرکت سوریه و ایران یا هر دو حل نمی شود و ادامه سیاست بوش برای تحریم دو کشور مزبور به شکست خواهد انجامید.
این اندیشمند سوری با اشاره به استمرار این درک تاکنون افزود: آمریکا به خوبی می داند که مشکل عراق تنها بعد از توافق سوریه - ایران - عربستان حل خواهد شد و کاری در این خصوص نمی تواند انجام دهد.
مبیض تصریح کرد: هماهنگی میان سوریه و عربستان از سال 2009 و هماهنگی با ایران نیز موجود است، لذا احتمال حل بحران که از مارس 2010 آغاز شد، امروز بیش از هر زمان دیگر است.
وی درباره اینکه هماهنگی ایران - سوریه بتواند باعث بازگشت آرامش به لبنان بعد از تنش ناشی از قطعنامه احتمالی ضد حزب الله شود، گفت: حل مساله لبنان نه در دست سوریه یا ایران، بلکه در دست نخست وزیر لبنان است.
به گفته مبیض، حل این موضوع ساده و مبتنی بر ایستادگی قاطع در برابر دادگاه بین المللی به منظور جلوگیری از صدور حکم است و سوریه و ایران دارای قدرت لازم برای اطمینان بخشی و درخواست از همپیمانانشان به منظور خویشتنداری هستند.
وی افزود: گفته می شود این حکم اواخر امسال صادر می شود، لذا اگر این حکم علیه افراد مقاومت صادر شود ، حل موضوع دیگر از دست ایران و سوریه خارج می شود.
این کارشناس سوری درباره گفت وگوی مستقیم حکومت خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی گفت: ایران و سوریه منتظر نتیجه گفت وگوها هستند. قبل از دوم سپتامبر گفته شد حماس، سوریه و ایران نسبت به گفت وگوها راضی نبوده و برای به شکست کشاندن آن خواهند کوشید اما مساله عکس بود.
این سه از زمان آغاز گفت وگو سکوت کردند، زیرا می دانستند چنین گفت وگویی بدون دخالت دیگران نیز شکست خواهد خورد چون مبتنی بر پایه های درست نیست این پژوهشگر سوری افزود: سوریه و ایران با آرامش با موضوع گفت وگو برخورد کردند، زیرا می دانند که عناصر موفقیت آن فراهم نیست و در برابر چشم همگان شکست خواهد خورد از آن جهت که رژیم صهیونیستی برای صلح جدی نیست.
خاورم1368**1436**2312**/2131 شماره 078 ساعت 14:43 تمام

سرخط اخبار جهان