بیماری هزاران آمریکایی به سبب استفاده از عامل نارنجی در جنگ ویتنام ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/06/22 علمی آموزشی.کهنه سرباز.بیماری قند.جنگ ویتنام نیویورک - صدها هزار کهنه سرباز آمریکایی که در جنگ ویتنام شرکت کرده اند ، به سبب استفاده آمریکا از ماده ای به نام عامل نارنجی، از بیماری قند رنج می برند.
به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های آمریکایی، عامل نارنجی نوعی حشره کش است که به دلیل داشتن اثرات سوء، استفاده از آن ممنوع شده است. این ماده در زمان جنگ ویتنام در جنگلها استفاده می شد تا موجب ریزش برگهای درختان شوند.
رابطه این ماده با سرطان و بسیاری از بیماریها در تحقیقات پزشکی آشکار شده است.
از یک میلیون کهنه سرباز آمریکایی که بیمه از کارافتادگی دریافت می کنند حدود 270 هزار نفر از بیماری قند رنج می برند.
با این که رابطه بیماری قند و عامل نارنجی بصورت کامل نشان داده نشده، اما تعداد زیاد مبتلایان به بیماری قند در این گروه از کهنه سربازان ثابت می کند که رابطه وجود دارد.
مردم آمریکا که با پرداخت مالیات مسئول پرداخت هزینه های کهنه سربازان آمریکایی هستند باید انتظار افزایش ناگهانی در این هزینه ها را داشته باشند. زیرا که تعداد کهنه سربازان آمریکایی به شدت رو به افزایش است و بسیاری از آنان با مشکلات روحی و جسمی روبرو هستند.
اداره امور کهنه سربازان آمریکا قرار است بیماری قلبی، پارکینسون و سرطان خون را هم به فهرست دریافت کنندگان بیمه از کارافتادگی ملحق کند.
این بیماریها هم احتمالا با عامل نارنجی مربوط می شوند.
این تصمیم 42 میلیارد دلار ظرف 10 سال آینده به هزینه های این اداره می افزاید.
بیماریهایی که کهنه سربازان در اثر جنگ با آنها دست و پنجه نرم می کنند شامل دریافت بیمه از کارافتادگی می شوند.
دولت آمریکا در حال حاضر با مشکلات اقتصادی عمده روبرو است و به همین سبب بسیاری از اعضای کنگره با تصویب بودجه فوق مخالف هستند. اما از آنجاییکه انتخابات نزدیک است رد بودجه کهنه سربازان به نفع آنها نیست و اعضای کنگره بر سر دوراهی مانده اند.
اروپام ** 2252 ** 360 شماره 005 ساعت 06:08 تمام

سرخط اخبار جهان