۱۳ شهریور ۱۳۸۹،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7967972
۰ نفر
پرتاب کفش و تخم مرغ به سمت تونی بلر در پایتخت ایرلند ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/06/13 سیاسی.ایرلند.بلر.اعتراض لندن - فعالان ضدجنگ در شهر دوبلین پایتخت جمهوری ایرلند هنگام حضور تونی بلر نخست وزیر انگلیس در مراسم امضای کتاب خاطرات خود، با پرتاب تخم مرغ و کفش از وی استقبال کردند.
به گزارش ایرنا به نقل از نسخه آن لاین روزنامه گاردین چاپ لندن، تخم مرغ ها و کفش های پرتاب شده به سمت بلر به وی اصابت نکرد اما تجمع کنندگان در محلی که او قرار بود کتاب خود را امضا کند جمع شدند و علیه نخست وزیر اسبق انگلیس شعار دادند.
پلیس خیابانهای اطراف محل کتابفروشی ایساندر دوبلین را که بلر برای رونمایی و امضای کتاب خود در آن حضور یافته بود، مسدود کرد و تعدادی از تجمع کنندگان نیز با پلیس درگیر شدند.
تظاهرات کنندگان فریاد می زدند: هی تونی امروز چند کودک را کشته ای ؟ مغازه های اطراف کتابفروشی عرضه کننده کتاب خاطرات بلر نیز تعطیل شده و فعالیت یکی از خطوط تراموای دوبلین نیز مختل شده است.
به گزارش گاردین، نیروهای لباس شخصی نیز در میان خریداران کتاب که می خواستند وارد کتابفروشی شوند حضور داشتند.
گاردین نوشت: بلر شب گذشته در مصاحبه خود با تلویزیون ایرلند تلاش کرد مخاطبان را قانع کند که بی توجهی وی به میلیون ها نفری که در مخالفت با به راه اندازی جنگ عراق در سال 2003 در انگلیس تظاهرات کردند توجیه پذیر است.
او گفت: من به همین سادگی نمی توانستم تصمیم های خود را بر اساس نظر کسانی که تظاهرات کردند و صدایشان بلند بود بگیرم.
تونی بلر که برای شرکت در مراسم رونمایی از کتاب خود در جمهوری ایرلند به دوبلین سفر کرده، طی دیروز و امروز با اعتراضات گسترده فعالان مدنی و مخالفان جنگ مواجه شده است.
حتی یکی از احزاب جمهوری ایرلند از پلیس این کشور خواسته است تا بلر را به خاطر ارتکاب جنایات جنگی بازداشت کند.
کتاب جدید بلر با عنوان یک سفر در هفته جاری به طور رسمی در لندن منتشر شد.
نخست وزیر اسبق انگلیس در این کتاب بار دیگر با دفاع از جنگ عراق نوشته است که در آن زمان حمله به عراق لازم بود.
اروپام 345**333** شماره 126 ساعت 16:11 تمام

سرخط اخبار جهان