همکاری هسته ای رژیم صهیونیتسی و رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 89/03/03 سیاسی.رژیم صهیونیستی.آپارتاید.هسته ای تهران - یک محقق آمریکایی در کتابی فاش کرد که رژیم صهیونیستی در سال 1975 میلادی (1354خورشیدی ) به رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی پیشنهاد فروش کلاهکهای اتمی را داده است سلاحهایی که قادر به ایجاد انفجار هسته ای بوده اند.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، به نقل از شماره روز دوشنبه روزنامه گاردین ، ساشا پولاکوف -سورانسکی نویسنده کتاب ائتلاف سربسته، این موضوع را با استناد به اسناد محرمانه نظامی این معامله در کتابش مطرح کرده است.
طبق اسناد منتشر شده در این کتاب، در سال 1975، طی دیداری محرمانه میان شیمون پرز وزیرجنگ وقت رژیم صهیونیستی وپی .دبلیو.بوتا وزیردفاع وقت آفریقای جنوبی، اسراییل به آفریقای جنوبی پیشنهاد فروش کلاهکهای اتمی با مارک چلت را در سه ابعاد مختلف که قابلیت حمل بر روی سلاحهای متعارف، شیمیایی و اتمی را داشته باشند، داده است.
رژیم صهیونستی از رژیم آفریقای جنوبی خواسته بود که از افشا کردن اسناد محرمانه این معامله خودداری ورزد.
طبق این گزارش ، اسناد موید آن است که رژیم پرتوریا با این عذر و بهانه خواستار خرید این سلاحها بوده است تا با استفاده از آن، همسایگان و دشمنانش را از فکر حمله به این کشور بازدارد.
ساشا پولاکوف سورانسکی در کتابش تصریح می کند که رژیم آفریقای جنوبی با این نیت قصد خرید کلاهکهای اتمی را از اسرائیل داشته است تا بوسیله آن غرب را وادار سازد در صورتی که این رژیم در خطر تهدید جدی قرار گیرد به حمایت از آن وارد عمل شود.
طبق اظهار نویسنده کتاب، این معامله انجام نشد اما گزارشهای دیگر حاکیست که اسرائیل 30 گرم ماده شیمیایی تریتیوم به عنوان عنصر اصلی از اجزاء ترکیبی سلاح هسته ای بوده و قدرت انفجاری فوق العاده ای به بمب هسته ای می بخشد را در اختیار رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی قرار داده است.
این عنصر که به رژیم پرتوریا تحویل داده شده برای ساخت بمبهای شیمیایی متعدد کافی بوده است و رژیم آفریقای جنوبی هم درنظر داشته است که در سالهای آتی آن را در فرآیند تولید این سلاحها به خدمت گیرد.
روزنامه صهیونیستی هاآرتص هم ماه گذشته گزارش داده بود که اسرائیل در دهه 70 میلادی مواد رادیو اکتیو به آفریقای جنوبی فروخته است.
برپایه این گزارش، در گذشته هم گزارشهایی منتشر شده بود دال بر اینکه اسرائیل و آفریقای جنوبی در سال 1979 به طور مشترک یک آزمایش هسته ای انجام داده اند.
این گزارش می افزاید، سپتامبر 1979 سیستم ماهواره ای بازرسی وخنثی سازی انفجارهای هسته ای آمریکا از نوع ماهواره ولا که سطح اقیانوس آرام را تحت پوشش قرار می داد شعله هایی از یک انفجار هسته ای را صدها کیلومتر دورتر از سواحل آفریقای جنوبی شناسایی کرد.
تیمی از متخصصان امر ارزیابی کرد که این انفجار هسته ای مشترکا توسط آفریقای جنوبی و اسرائیل انجام شده است. در فوریه 1980 هم شبکه تلویزیونی CBS آمریکا با پخش مستندی راجع به این انفجار هسته ای این موضوع را تایید و اعلام کرد که آمریکا هم نظاره گر آن بوده است.
این درحالیست که رژیم صهیونیستی هنوز پیمان ان.پی.تی را امضا نکرده است.
صویر** 1591 1565** شماره 049 ساعت 11:23 تمام

سرخط اخبار جهان