مقامات بلندپایه آمریکا کشتن انور العولقی را قانونی خواندند ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/07/11 سیاسی.انور العولقی.دیک چینی.سی ان ان تهران - مقامات بلند پایه پیشین و کنونی آمریکا کشته شدن انور العولقی رهبر شاخه القاعده در یمن را که یک شهروند آمریکایی به شمار می رفت و مغایر با قوانین آمریکا بدون محاکمه و به دستور کاخ سفید کشته شد ، صریحا قانونی و موجه خواندند.
به گزارش گروه اخبار صوتی و تصویری ایرنا، دیک چینی معاون وقت جرج بوش رییس جمهوری پیشین آمریکا، در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی سی.ان.
ان، کشتن این تبعه آمریکایی توسط مقامات آمریکایی را ستود.
وی گفت آنچه که تا دوسال پیش هیئت حاکمه کنونی کاخ سفید از عملکرد ما در گذشته در مقابله با تروریسم مورد انتقاد قرار می داد، امروز خود بدان رسیده و برای حفاظت از آمریکایی ها، ناگزیر به انجام آن شده است.
وی استفاده از هواپیماهای بدون خلبان برای کشتن العولقی را مورد حمایت قرار داد و از آن بعنوان یک فن آوری کاربردی یادکرد.
درهمین حال مایکل هایدن رییس پیشین سازمان جاسوسی آمریکا( سیا) نیز در مصاحبه اختصاصی با این شبکه خبری، کشتن العولقی بعنوان یک شهروند آمریکایی بدون محاکمه در دادگاه را مورد تایید قرار داد.
وی مدعی شد که کشور آمریکا در جنگ (با تروریسم ) است و حق کشتن و یا به اسارت گرفتن چنین افرادی را دارد.
هایدن در پاسخ به این پرسش که آمریکا در حقیقت برای کشتن العولقی به یمن حمله کرده است ، آنرا رد کرد و در توجیه گفت ما فردی را که خارج از دسترس دولت آمریکا و دولت یمن بود با این اقدام مورد هدف قرار دادیم.
درهمین حال لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا نیز در یک برنامه اختصاصی دیگر با سی.ان.ان در انتقاد از کشتن العولقی بعنوان یک شهروند آمریکایی بدون انجام محاکمه در دادگاه گفت، درمورد این فرد بخصوص وی آشکارا یک تروریست بود.
وی افزود: بله العولقی تبعه و شهروند آمریکا بوده اما با اقداماتش یک تروریست محسوب می شود.
در این مورد که مقامات آمریکا قادر و مجازند افرادی که ما را تهدید کرده و مبادرت به کشتن شهروندان ما می کنند، تعقیب نمایند، هیچ جای پرسشی وجود ندارد.
از سوی دیگر، جین هارمن از مرکز ویلسون با پذیرش این مسئله که العولقی خارج از دسترس بوده و سیستم قضایی آمریکا امکان دسترسی به وی برای انجام محاکمه را نداشته، گفته با این حال دولت اوباما مسوول شفاف سازی در این اقدام است.
به گفته هارمن دولت اوباما می بایست در مورد قضیه العولقی جانب عدالت را مدنظر قرار می داد.
گفتنی است درپی انتشار خبر کشته شدن انور العولقی در یک حمله هوایی در یمن، موجی از انتقادات قضایی در درون آمریکا علیه اقدام کاخ سفید شکل گرفت.
جمعه گذشته وزارت دفاع یمن اعلام کرد، انور العولقی، یکی از سرکردگان القاعده در یک حمله هوایی ، کشته شد.
العولقی سال 1971 میلادی در خانواده ای ثروتمند، در شهر نیومکزیکو آمریکا به دنیا آمد، پدرش وزیر کشاورزی یمن و رییس دانشگاه صنعا بود.
بنابرگزارش ها، نامبرده نوامبر سال گذشته (آبان/آذر) در یک دادگاه آمریکا به داشتن رابطه با گروه تروریستی القاعده و تحریک اعضای آن برای کشتن خارجی ها، متهم شده بود.
این تبعه آمریکا همچنین به داشتن ارتباط با 'نضال حسن ' عامل تیراندازی ماه نوامبر سال 2009 در پایگاه نظامی آمریکایی 'فورد هود' و حمله نافرجام کریسمس همان سال، در یک هواپیمای آمریکایی متهم شده بود. در حمله به پایگاه نظامی فورد هود، 13 سرباز آمریکایی کشته شدند.
صویر 1575**1302** شماره 105 ساعت 12:18 تمام

سرخط اخبار جهان