پ.ک.ک مسوولیت انفجار خط لوله گاز ایران به ترکیه را بر عهده گرفت ..................................................
تهران ، خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/05/23 سیاسی.پ.ک.ک آنکارا - سازمان تروریستی پ.ک.ک روز شنبه مسوولیت انفجار در خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه را بر عهده گرفت.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری جهان ترکیه، پ.ک.ک با صدور اطلاعیه ای در سایت اینترنتی خود ضمن اعتراف به خرابکاری در خط لوله گاز ایران به ترکیه، افزود: عملیات انفجار در خط لوله در پنج کیلومتری شهرستان آغری از سوی توسط عناصر وابسته به حزب کارگران کرد ترکیه موسوم به پ.ک.ک صورت گرفته است.
در این خبر همچنین آمده است، اعضای این سازمان یک دستگاه بیل مکانیکی و سه دستگاه خودروی دیگر نیز در نزدیکی روستای چامورلو وابسته به خط لوله را نیز منهدم کرده اند.
در این خبر پ.ک.ک همچنین مسوولیت انفجار روز سوم اوت در خط لوله بوتاش در استان ماردین ترکیه را نیز برعهده گرفته است.
انفجار خط لوله گاز ایران به ترکیه بامداد روز جمعه در دو کیلومتری شهر آغری واقع در 150 کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران رخ داد.
استانداری آغری پیشتر در اطلاعیه ای اعلام کرد که انفجار ناشی از اقدام تروریستها (عناصر پ.ک.ک ) صورت گرفته و بالافاصله جریان گاز به خط لوله قطع شده است.
در این میان تلاشهای خبرنگار ایرنا در آنکارا در خصوص آخرین وضعیت در عملیات تعمیر خط لوله از مسوولین شرکت ملی گاز ترکیه (بوتاش ) بی نتیجه ماند. یک مامور بوتاش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: به دلیل تعطیلی روز شنبه هیچیک از مسوولین در اداره بوتاش نیستند تا پاسخگو باشند.
اوایل مرداد ماه جاری نیز در در این خط لوله در بخش داخلی خاک ایران انفجاری رخ داده بود که با تلاشهای دست اندرکاران جریان گاز به ترکیه دوباره از سر گرفته شد.
تا پیش از انفجار درخط لوله گاز ایران و ترکیه به طور متوسط روزانه نزدیک به 30 میلیون مترمکعب گاز طبیعی به ترکیه صادر می شد که از ابتدای سال جاری تا کنون صادرات گاز ایران به کشورهای همسایه حدود 7 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
قرارداد صدور گاز ایران به ترکیه در اوت سال 1996 میلادی منعقد شده که به موجب آن ایران به مدت 25 سال و سالانه 10 میلیارد دلار گاز به ترکیه صادر خواهد کرد.
ایران بعد از روسیه دومین تامین کننده گاز ترکیه است و انتظار نمی رود قطعی موقت گاز کمبودی در گاز مصرفی ترکیه ایجاد کند.
ترکیه کمبود گاز را عموما از روسیه تامین می کند.
ایران سال گذشته در مجموع بالغ بر 6 میلیارد و 800 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه صادر کرد.
در حال حاضر تاسیسات تقویت فشار و شبکه انتقال گاز ایران از ظرفیت انتقال روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز به ترکیه برخور است که امکان افزایش ظرفیت گاز صادراتی از خطوط و تاسیسات موجود تا سقف روزانه 40 میلیون متر مکعب معادل 15 میلیارد متر مکعب ماهانه وجود دارد.
پیش بینی می شود با ساخت قطعات سوم و چهارم خط لوله ششم سراسری گاز، امکان انتقال روزانه 90 میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه و سایر کشورهای متقاضی در پایانه مرزی بازرگان فراهم شود.
در حال حاضر بخش عمده گاز تحویلی به ترکیه از مسیر خط لوله 365 کیلومتری تکاب- شاهین دژ- میاندوآب با ظرفیت انتقال روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز تا مرز بازرگان منتقل می شود.
خاورم230**/2011 شماره 019 ساعت 09:41 تمام