وزیر خارجه آمریکا خواستار حل و فصل اختلافات سودان شمالی و جنوبی شد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/04/19 سیاسی.هیلاری کلینتون.سودان شمالی و جنوبی تهران - همزمان با استقلال رسمی سودان جنوبی و اعلام موجودیت کشوری جدید در جهان، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه خواستار حل و فصل اختلافات اصلی دو کشور سودان شمالی و سودان جنوبی شد.
به گزارش خبرگزاری شین هوا از واشنگتن، هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا در مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست نوشت: اگر مردم و رهبران دو کشور سودان شمالی و سودان جنوبی متعهد شوند که در مسیر پیش روی شان جدی عمل کنند، آینده بهتری خواهند داشت.
دهه ها جنگ در سودان باعث ایجاد بی اعتمادی عمیق میان مردم شمال و جنوب این منطقه شده است. این در حالی است که به دلیل این جنگ طولانی مدت چالش های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز برای دو طرف درگیر ایجاد شده است. دو کشور باید برای تثبیت پیشرفت ها گام های مهم و جدی بردارند.
در ادامه مقاله وزیر امور خارجه آمریکا آمده است: با این حال یکسری مسائل میان دو کشور هنوز حل و فصل نشده است که از آن جمله می توان به موضوعاتی همچون تعیین مرزها میان دو کشور براساس توافق دو طرف، شرایط منطقه ابیی، تقسیم درآمد حاصل از نفت ، بدهی های خارجی سودان، موضوع تابعیت شهروندان دو کشور و نگرانی از وقوع جنگ داخلی مجدد در سودان اشاره کرد.
هیلاری کلینتون در ادامه در این مقاله از دو کشور سودان شمالی و سودان جنوبی خواست که هرچه سریعتر به میز مذاکره باز گردند و روند مذاکراتشان تحت توافق نامه صلح جامع سال 2005 را تکمیل کنند.
گفته می شود که به دنبال اعلام استقلال سودان جنوبی اعتبار توافق نامه سال 2005 میان شمال و جنوب سودان نیز به پایان رسیده است.
در ادامه این مقاله کلینتون آمده است: مقامات سودان جنوبی و شمالی باید هر چه سریعتر در راستای حل و فصل موضوعاتی همچون تقسیم درآمدهای نفتی، شرایط شهروندان دو کشور، تعیین مرزها و آینده منطقه ابیی با یکدیگر به توافق برسند. مقامات دو کشور نباید اجازه دهند که خشونت های ماههای اخیر در ابیی بار دیگر تکرار شود و صلح میان دو کشور در مخاطره قرار بگیرد.
هیلاری کلینتون همچنین از مقامات سودان جنوبی خواست تا چالش های این کشور از جمله فقر، امور آموزشی و بهداشتی ناکافی و ادامه فعالیت گروههای شبه نظامی را حل و فصل کنند.
سودان جنوبی در حالی به عنوان یک کشور جدید در جامعه جهانی معرفی شده که برخی از کشورها همچنان نسبت به احتمال نقض صلح میان سودان شمالی و سودان جنوبی و وقوع جنگ دوباره میان دو طرف نگران هستند.
این در حالی است که عمر البشیر رئیس جمهوری سودان در مراسم استقلال سودان جنوبی گفت که کشورش خواستار روابط دوستانه میان دو طرف است.
مترجمام 9234** ** 1506 شماره 170 ساعت 19:11 تمام

سرخط اخبار جهان