۱۹ تیر ۱۳۹۰،‏ ۰:۰۱
کد خبر: 7919881
۰ نفر
برای بزرگداشت قربانیان سربرنیتسا در سال 1995/ فدراسیون بوسنی و هرزگوین روز دوشنبه را عزای عمومی اعلام کرد ..................................................
خبرگزاری جمهوری اسلامی 90/04/19 سیاسی.عزاداری.سربرنیتسا.فدراسیون بوسنی بلگراد- دولت فدراسیون بوسنی و هرزگوین، برای بزرگداشت قربانیان مسلمان سربرنیتسا در سال 1995، روز دوشنبه در منطقه مسلمان نشین و کروات بوسنی و هرزگوین عزای عمومی اعلام کرد.
دفتر روابط عمومی دولت فدراسیون بوسنی و هرزگوین روز یکشنبه در بیانیه ای با اعلام عزای عموی روز دوشنبه در منطقه مسلمان نشین و کروات بوسنی و هرزگوین ،اعلام کرد که در این روز عزاداری، پرچم بوسنی و هرزگوین بر ساختمان دولت فدراسیون بوسنی و هرزگوین و دیگر نهادهای این فدراسیون بصورت نیم افراشته خواهد بود.
بوسنی و هرزگوین در سال 1995 میلادی برپایه توافقنامه دیتون که میان سران صربستان ، کرواسی و بوسنی و هرزگوین منعقد شد به دو هویت جمهوری صربسکا و یک بخش مسلمان و کروات نشین با نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین دست یافت.
بوسنی و هرزگوین در سال 1992 میلادی اعلام استقلال کرد.
در بیانیه دولت فدراسیون بوسنی و هرزگوین تاکید شده که در روز عزاداری برنامه های فرهنگی و تفریحی در اماکن عمومی در فدراسیون بوسنی و هرزگوین برگزار نمی شود.
همچنین رسانه های جمعی خبری در قلمرو فدراسیون بوسنی و هرزگوین در روز دوشنبه موظف خواهند بود که محتوای برنامه های خود را با روز عزاداری تنظیم و تغییر دهند.
شهر سربرنیتسا که اکثریت آن را مسلمانان تشکیل می دادند به عنوان منطقه امن تحت حفاظت سربازان هلندی سازمان ملل متحد در یازدهم ژوئیه 1995 میلادی توسط نیروهای صرب به فرماندهی ژنرال 'راتکو ملادیچ' بدون مقاومت نیروهای هلندی سازمان ملل که از این منطقه به عنوان منطقه امن حفاظت می کردند، تصرف شد.
براساس اسناد و مدارک موجود در محاکم قضایی و بین المللی ، ملادیچ که اکنون در دادگاه لاهه در حال محاکمه است در زمان جنگ در بوسنی وهرزگوین فرمانده نظامی ارتش جمهوری صربسکا را بر عهده داشت و هنگام تصرف شهر مسلمان نشین سربرنیتسا دستور قتل عام بیش از هفت هزار مرد جوان مسلمان را صادر کرد.
ملادیچ از سوی دادگاه بین المللی کیفری در لاهه به 11 مورد از جمله نسل کشی در سربرنیتسا و تخلف از قوانین جنگی متهم شده است.
بعد از گذشت 16 سال از این جنایت هولناک 'راتکو ملادیچ' در پنجم خرداد امسال در منطقه ای در شمال صربستان از سوی ماموران ویژه پلیس صربستان دستگیر و دهم خرداد ماه به دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه تحویل داده شد.
'رادووان کاراجیچ' رییس جمهوری اسبق جمهوری صربسکا، دیگر متهم اصلی در قتل عام بیش از 7 هزار مسلمان در سربرنیتسای بوسنی و هرزگوین، در ژوئیه سال 2008 میلادی دستگیر و به دادگاه بین المللی جنایات جنگی در لاهه انتقال یافت که محاکمه وی ادامه دارد.
اروپام 1596**2061** شماره 168 ساعت 18:59 تمام

سرخط اخبار جهان